Start-up – szansa dla internetowych przedsiębiorstw

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
rozwiń więcej
Internet, prawo, fot. Fotolia
"W młodych nadzieja”, jednak nie tylko ludzie młodzi są zauważalni w Internecie. Świat wirtualny uatrakcyjnia się z dnia na dzień, toteż e-firma nie jest już żadną nowością. Start-up to najlepszy start w swoją własną przyszłość.

Internet. Mówi się, że wszystko już w nim jest, tymczasem owszem, to źródło mnóstwa informacji, jednak stworzenie stron internetowych uwzględniających potrzeby użytkowników, a do tego nie łamiących praw autorskich, to istne wyzwanie. W Internecie można podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe - studia online były do niedawna abstrakcją, trudną do uwierzenia. Dziś to całkowicie realna i powszechnie dostępna możliwość dokształcania się.

Działalność w Internecie zapewnia wiele korzyści - wbrew pozorom to jeszcze duży obszar do zagospodarowania. W zależności od kierunku, w jakim firma zmierza, jej rozwój może przyciągać zainteresowanie innych. Czasem wystarczy mieć dobry, innowacyjny pomysł na działalność i jej kontynuację, zaś możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla własnego e-biznesu jest kilka, a każda z nich jest godna uwagi.

Możliwości finansowania e-firmy

Pożyczka czy kredyt w banku nie należą do łatwo zdobywanych form finansowania dla świeżo upieczonego przedsiębiorcy. Bank nie darzy zaufaniem początkujących biznesmenów, a warunki nie zawsze są komfortowe. Dlatego właśnie powstaje szereg inicjatyw jak np. Inkubatory Przedsiębiorczości (dla studentów - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości), dające wsparcie merytoryczne, finansowe czy infrastrukturalne. Natomiast fundusze inwestycyjne to inwestycje członków dużych firm poszukujących oryginalnych pomysłów, śmiałych i opłacalnych. Z kolei „anioły biznesu” to doświadczeni właściciele firm, wchodzący do przedsiębiorstwa na zasadzie współudziałowca, wnoszący własne prywatne środki i służący swoim zapleczem. W zdobywaniu finansów liczą się jeszcze dotacje unijne Programów Operacyjnych, w których wyłonienie odpowiedniego pomysłu odbywa się poprzez konkurs, a wsparcie rozwojowe polega na obowiązkowych szkoleniach.

Szanse na pomoc finansową są ogromne. Wszystko zależy od samego pomysłodawcy - jak bardzo jego projekt jest innowacyjny, jaka jest jego wizja, kontakty, etapy rozwoju i osobiste ambicje. Wiele młodych umysłów boryka się z faktem, że nie mają wystarczających środków na rozpoczęcie własnej działalności. Potencjalni przedsiębiorcy często mają świadomość swojego potencjału, hamuje ich jednak brak odpowiedniego kapitału i finansowego poczucia bezpieczeństwa.

Polecamy serwis: Jak założyć firmę

Różne drogi twojego sukcesu

Prawdą jest, iż od kilku lat ruch w biznesie zdecydowanie wzrasta, nowych firm przybywa, powstają nowe działalności internetowe. W dobie coraz bardziej zaawansowanych urządzeń mobilnych i zapotrzebowania na aplikacje do nich, atrakcyjnym pomysłodawcą staje się ten dostosowujący się do potrzeb rynku.

Polskie start-upy mogą się przenieść do amerykańskiej Doliny Krzemowej. Świadczy o tym wiele pomysłów realizowanych przez uczniów i studentów, którzy z czystą przyjemnością angażują do eksperymentów czasem zwykłych przechodniów na ulicy. Po wstępnych testach w Polsce młodzi ludzie mają szansę jechać w świat z polskim pomysłem na lepsze jutro. Wiele projektów już zrealizowano, jednak dziedzina technologii nigdy nie powinna być zamknięta. Nowych pomysłów z pewnością będzie przybywać - ponieważ nowe technologie wciąż można doskonalić. Każdy z nas, korzystając z Internetu i urządzeń z nim powiązanych, jest w stanie dostrzec w nich jakieś niedociągnięcia, nad którymi warto popracować.

Odpowiednie pokierowanie start-upem, pilnowanie jego rozwoju, opatentowanie innowacyjnego pomysłu może pozwolić na rozwój kolejnych gałęzi technologii. Dodatkowo, można wymyślić całkowicie nową jakość czy tworzyć i promować przyjazne środowisko dla twórców innowacji.

Obecnie można zaobserwować wyścig poszczególnych krajów czy kontynentów w tworzeniu nowych technologii i coraz bardziej oryginalnych urządzeń. Internet doskonale znany jest uczącej się młodzieży, także dorośli potrafią korzystać z urządzeń wysokiej technologii i nie jest im obca rozwijająca się branża IT. Wiadomym jest, iż całkowicie rewolucyjne urządzenia nieprędko będą dostępne dla przeciętnego obywatela kraju, w którym zagraniczna technologia wchodzi dopiero na rynek. Jednak właśnie po to potrzebna jest wszystkim zdrowa konkurencja. Na promocję produktu zagranicą potrzeba zaangażowania i pomysłowej kampanii reklamowej. Kiedy już nasza technologia zdobędzie uznanie w kraju, warto powalczyć o międzynarodowy prestiż i wypracować rozpoznawalną w przyszłości markę. Zagranicznych inwestorów przyciągnąć może produkt przynoszący zyski, dla nas pokazanie zaplecza ludzi kreatywnych i ambitnych to cel sam w sobie, o którym zawsze powinniśmy pamiętać. Postęp trwa od lat, a każdy rok rzuca nowe światło na szeroko rozumianą technologię.

Zobacz także: Wybór firmy szkoleniowej

Powszechnie wiadomo, że życie do łatwych nie należy. Co jednak, jeśli innowacyjne technologie wykorzystane w życiu codziennym mogą je ułatwić? Pomysłów, które zrodziły się podczas wykonywania zwykłych czynności - bądź obserwując sytuację, którą jakakolwiek innowacja mogłaby zmienić na korzystniejszą - jest z pewnością mnóstwo i może być ich jeszcze więcej za sprawą każdego z nas. Żeby pomysł był dobry, musi być dopracowany w szczegółach, jednak aby powstał, niekiedy wystarczy jedna myśl. Reszta z czasem przyjdzie do nas sama.

Autor: Monika Jakubowska

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...