Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Niestety w porównaniu do prawdziwej wojny na rynku tabletów i smartfonów, na rynku notebooków i netbooków praktycznie wieje nudą.
Wydaje się, że rynek elektroniki użytkowej idzie w kierunku chmury. Nie tylko producenci dyktują warunki, ale także sami konsumenci już dawno wybrali kierunek, w jakim podążać będą zmiany. Zamiast komputerów stacjonarnych zaczęliśmy kupować rozwiązania mobilne, takie jak tablety, notebooki. Z czasem okazało się, że do codziennego korzystania z Internetu przydaje się coś jeszcze bardziej poręcznego i wygodnego. Tak właśnie narodził się netbook. Co jeszcze się zmieniło?

W ostatnich miesiącach prawdziwym szałem są tablety. To idealne połączenie komputera i telefonu staje się coraz lżejsze i bardziej kompaktowe. Za tabletami równym krokiem podążają smartfony, które również z dnia na dzień stają się coraz bardziej zaawansowane i unikalne. A jak wygląda rynek notebooków i netbooków?

Niestety w porównaniu do prawdziwej wojny na rynku tabletów i smartfonów, na rynku notebooków i netbooków praktycznie wieje nudą. Od lat głównymi graczami są AMD, Intel i systemy Microsoftu. Nikt nie walczy o względy klientów, gdyż niemal wszystkie urządzenia z podobnych półek cenowych mają pod obudową ze znaczkiem różnych producentów praktycznie to samo. Wybór konkretnego urządzenia sprowadza się do preferencji estetycznych: czarna lub srebrna obudowa z błyszczącym lub matowym wykończeniem.

Zobacz również: Nokia o przyszłości Symbian – już wkrótce aktualizacja z nowym interfejsem

Owszem, następuje rozwój. Poszczególne generacje sprzętu są coraz bardziej wydajne przy jednoczesnym obniżaniu zapotrzebowania na energię. Nie liczmy jednak na rewolucję przez najbliższe miesiące. Jedyną niewiadomą może być producent procesora i karty graficznej, dobierany przez twórców sprzętu według chwilowej supremacji w wydajności bądź energooszczędności oraz ceny. Niestety i tak szanse są pół na pół, gdyż na rynku jest dwóch głównych producentów.

O wiele ciekawiej sytuacja wygląda na rynku tabletów i smartfonów. Przez długi czas Apple miał w ofercie ekskluzywny produkt: iPada. Komfort producenta skończył się w czwartym kwartale 2010 roku, razem z przebojową premierą Samsunga Galaxy Tab. O ile jeszcze w trzecim kwartale ubiegłego roku klienci zakupili nieco ponad 200 tysięcy tabletów Samsunga, to już w ostatnim kwartale minionego roku nabywców znalazło już 10 razy więcej Galaxy Tabów. Co prawda liderem nadal jest Apple z ponad 7 milionami sprzedanych w tym okresie iPadów, mimo to wszyscy zadają sobie pytanie: Jak długo potrwa dominacja Apple? Kiedy tablety z Androidem osiągną pierwsze miejsce pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy? No i jak zareaguje na to wszystko Microsoft?

Sprawdź też: Jak będzie rozwijał się rynek usług w chmurze?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...