Co jest największym wrogiem komputerów?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Dobrej jakości sprzęt elektroniczny powinien działać w każdych warunkach.
Wiele osób zastanawia się, co, oprócz groźnych wirusów i złośliwych programów, jest największym wrogiem komputerów. Może to być bardzo silny mróz lub upał – skrajne temperatury, szczególnie te wysokie, nie wpływają pozytywnie na podzespoły komputera, choć sprzęt najwyższej jakości poradzi sobie z takimi temperaturowymi anomaliami. Największym powodem do zmartwień jest jednak wilgoć i powtarzające się, nagłe wyłączanie komputerów. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Zdaniem specjalistów, komputer działa najstabilniej, gdy jest cały czas włączony. Okresowe systemowe restarty również są wskazane, w celu wyczyszczenia pamięci podręcznej. Warto zwrócić uwagę na nagłe wyłączenia sprzętu, które bywają bardzo szkodliwe. Tego typu nagłe wyłączenia mogą być spowodowane zarówno przez nas samych, jak i przez niestabilnie działającą instalację energetyczną, która z kolei wpływa na działanie urządzeń wspomagających działanie komputerów. Pamiętajmy, że jeśli zasilacz w komputerze jest kiepskiej jakości, częste włączanie i wyłączanie komputera powoduje tak zwane przepięcia, które negatywnie wpływają na pracę całego układu.

Zobacz również: Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?

Kolejnym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem są wyładowania energetyczne, które również może wywołać gwałtowne i opłakane w skutkach wyłączenie komputera. Impuls generowany w sieci elektrycznej może uszkodzić zasilacz, a ten całą resztę komputera, a tego z pewnością każdy chciałby uniknąć. Oczywiście pogoda sama w sobie nie powinna mieć wpływu na działanie naszych telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych czy laptopów. Na szczęście obecnie produkowane sprzęty elektroniczne, zanim opuszczą fabrykę i trafią na półki sklepów przechodzą szereg rygorystycznych testów. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę?

Największym zagrożeniem dla sprzęty elektronicznego każdej maści jest woda i wilgotne powietrze. Dobrej jakości sprzęt elektroniczny powinien działać w każdych warunkach, ale jeśli wystawimy go na działanie dużej wilgotności (nie mówiąc o bezpośrednim kontakcie z wodą), z pewnością po pewnym czasie odmówi posłuszeństwa. Poza tym, wilgoć z powietrza osadza się między innymi na złączach i powoduje pokrywanie się elementów wykonanych ze stopów, tlenkami. W efekcie może się okazać, że nie przewodzą one w taki sposób, w jaki powinny i działanie całego urządzenia jest zakłócone.

Polecamy: Skradziony laptop – co zrobić?

Jeśli przenosimy komputer z zimnego pomieszczenia do ciepłego i odwrotnie, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, nie wolno wtedy wyłączać komputera. Działanie temperatury powoduje, że powierzchnia dysku może być zawilgocona, co może spowodować uszkodzenie sprzętu. Producenci sprzętu zalecają w takich sytuacjach, aby z włączeniem sprzętu odczekać zanim uzyska on temperaturę otoczenia. Może to potrwać kilka minut, ale te kilka minut cierpliwości może oszczędzić nam kilkaset złotych za naprawę urządzenia.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...