1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele

Marta Zdanowska
rozwiń więcej
1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele /fot. Fotolia
Od 1 marca obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Pierwsza niedziela wolna od handlu już 11 marca br.

Zakaz ma być wprowadzany stopniowo, w 2018 r. obowiązywać będzie w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 r. - w trzy, a w 2020 będzie dotyczył już wszystkich niedziel.

Zgodnie z ustawą zakaz obowiązuje w placówkach handlowych, w szczególności w sklepach, na stoiskach, straganach, w hurtowniach, w składach węgla, składach materiałów budowlanych, domach towarowych, domach wysyłkowych, biurach zbytu. Właściciel będzie mógł otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził we własnym imieniu i na własny rachunek. To samo dotyczy sklepów działających na zasadzie franczyzy.

Otwarte mogą być galerie handlowe, które dziś często pełnią także funkcję rozrywkowo – usługową. Czynne zatem mogą być działające w nich kina, kawiarnie, restauracje, siłownie czy place zabaw.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Pierwszą niedzielą, w którą nie zrobimy zakupów będzie 11 marca. Zakaz handlu będzie obowiązywał także w następujące niedziele: 18 marca, 1 kwietnia (Wielkanoc), 8, 15 i 22 kwietnia,13 i 20 maja,10 i 17 czerwca, 8, 15 i 22 lipca,12 i 19 sierpnia, 9,16 i 23 września,14 i 21 października,11 i 18 listopada, 9 grudnia a także jak dotychczas w święta.

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Ustawa wprowadza ponadto ograniczenie handlu w Wigilię (24 grudnia) oraz w Wielką Sobotę (31 marca). Sklepy będą mogły być wtedy czynne jedynie do godziny 14.

Od zakazu przewidziano wiele wyjątków. Zakazem nie zostaną objęte m.in. stacje benzynowe, w apteki, piekarnie a także na platformy internetowe.

O wszystkich wyjątkach przeczytasz tutaj: Zakaz handlu w niedziele od 1 marca 2018 - wyjątki

Za złamanie zakazu i powierzenie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu grożą wysokie kary grzywny – od 1000 złotych do aż 100 000 zł. a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Obywatelski projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele został przygotowany z inicjatywy NSZZ "Solidarność". Komitet Inicjatywy Ustawodawczej uzasadniał ten pomysł m.in. prawem pracownika do wypoczynku, specjalnym charakterem tego dnia a także pozytywnymi skutkami społecznymi poprzez wzmacnianie więzi rodzinnych. Pod projektem zebrano ponad 114 tys. podpisów.

Pierwotnie projekt był bardziej rygorystyczny a zakaz handlu miał obowiązywać we wszystkie niedziele. W trakcie prac parlamentarnych był jednak wielokrotnie zmieniany. Projekt obywatelski przewidywał chociażby mniejszą liczę wyjątków od zakazu handlu a także możliwość wymierzenia kary do 2 lat pozbawienia wolności za działania niezgodne z przepisami ustawy. Zawierał także przepis stanowiący, że „zatrudnienie w niedziele obejmuje handel i wykonywanie innych czynności sprzedażowych w 24 kolejnych godzinach, poczynając od godziny 6.00 w niedzielę do godziny 6.00 dnia następnego”. Finalnie jednak z tego przepisu zrezygnowano. Duże sieci supermarketów mogą więc zobligować pracowników, aby poniedziałkową zmianę zaczynali już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zobacz: Prawo dla firm

Prawdopodobnie będziemy mieli także do czynienia z różnymi próbami obchodzenia nowego prawa. Niektóre sieci rozważają możliwość otwarcia sklepu w formie showroom gdzie można by było obejrzeć i przymierzyć produkty natomiast zakupu dokonać przez Internet.

Najnowsze wspólne stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz PIP dotyczące interpretacji przepisów dostępne tutaj: Zakaz handlu w niedziele od 1 marca 2018 - pytania i odpowiedzi.

Projekt ustawy krytykuje m.in. Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Konfederacja Lewiatan wskazując na wiele nieprecyzyjnych sformułowań zawartych w tym akcie prawnym a także na możliwe negatywne skutki dla gospodarki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna: 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. 2018 poz. 305)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...