Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Prognozy gospodarcze nie napawają przedsiębiorców znacznym optymizmem. W czasach kryzysu gospodarczego zdarza się, że prowadzona dotychczas działalność przestaje przynosić wystarczające dochody. Firmy, które powoli zaczynają odczuwać skutki recesji szukają rozwiązań, aby przetrwać. Co zrobić jeśli prowadzony biznes przestaje przynosić zyski? Jednym z rozwiązań jest zawieszenie działalności gospodarczej.

Warunki zawieszania działalności gospodarczej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami działalność gospodarczą można w każdej chwili zawiesić, a następnie wznowić. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest możliwe pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.


W przypadku podjęcia decyzji o zawieszaniu działalności gospodarczej informację tę należy zgłosić do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Konieczne jest złożenie wniosku z wyprzedzeniem lub najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawieszenia, ponieważ data ta nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Dodatkowo należy pamiętać, że zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej mogą ci przedsiębiorcy, którzy nie będą zatrudniać pracowników  w ramach zawieszonej działalności.


Warto również zaznaczyć, iż wykonywanie działalności gospodarczej może być zawieszone na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jednak to do przedsiębiorcy należy decyzja o okresie zawieszenia. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, żeby podczas prowadzenia tej samej działalności zawieszać ją kilkakrotnie. W przypadku zawieszenia działalności firmy na okresy po sobie następujące, ich łączny okres nie może przekroczyć 24 miesięcy.


Okres zawieszenia

Zgodnie z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej na przedsiębiorcę, który zawiesił działalność gospodarczą nałożone są pewne prawa i obowiązki. W tym czasie ma on prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej czy też zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.


- Przedsiębiorca, który zawiesił działalność ma również prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania tejże działalności - wyjaśnia mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. W okresie zawieszenia przedsiębiorca wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa jak np. obowiązki podatkowe. Ma również prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. - Nie jest również zabronione w tym czasie uzyskiwanie innych dochodów, niepochodzących z przedmiotowej działalności gospodarczej - dodaje mec. J. Brykczyński. Należy jednak pamiętać, iż zawieszenie działalności gospodarczej nie wyklucza kontroli ze strony państwa.


Konsekwencje braku wznowienia działalności gospodarczej

Okres zawieszenia działalności gospodarczej powinien się zakończyć wznowieniem działalności lub jej zakończeniem. Wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie złoży wniosku o wpis o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia złożenia wniosku o jej zawieszenie, wpis do EDG podlega wykreśleniu. W takim przypadku może zostać również nałożona grzywna. Należy jednak pamiętać, że wykreślenie z ewidencji jest poprzedzone pisemnym wezwaniem przedsiębiorcy i wyznaczeniem mu dodatkowego 30-dniowego terminu na dokonanie zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.


Wznowienie działalności gospodarczej wymaga poinformowania o tym organu ewidencyjnego (wójt, burmistrz lub prezydent miasta). W przypadku decyzji o wznowieniu działalności przedsiębiorca dokonuje tego na takim samym formularzu jak zgłoszenie zawieszenia. Zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolnione z opłat.

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...