Zadatek a zaliczka

Martyna Witczak
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorca budowlany, rozpoczynający działalność polegającą na kładzeniu i naprawach dachów, chciałby zabezpieczyć się na wypadek odstąpienia drugiej strony od umowy po rozpoczęciu przez niego pracy. Jaki zapis powinien zamieścić w umowie? Co będzie dla niego korzystniejsze – zadatek czy zaliczka – i w jakiej wysokości powinien je zastrzec?

Dla przedsiębiorcy budowlanego korzystniejsze będzie zastrzeżenie zadatku, który modyfikuje i zaostrza zwykły reżim odpowiedzialności kontraktowej.

Przez zadatek należy rozumieć pewną sumę pieniężną lub rzecz daną przy zawarciu umowy. O zadatku mówimy, jeżeli w umowie zostanie poczyniony zapis o daniu zadatku oraz zostanie on faktycznie wręczony. Wysokość sumy pieniężnej lub wartość rzeczy będącej przedmiotem zadatku może być dowolna, ale z reguły strony ustalają go w wysokości ułamkowej części wartości świadczenia głównego, przeważnie jest to 10% wartości przedmiotu umowy. Ważną cechą zadatku jest to zastępuje on odszkodowanie z tytułu niewykonania umowy, tzn. że jeżeli przedsiębiorca w wypadku niewywiązania się z umowy przez drugą stronę poniesie szkodę przewyższającą zadatek, nie będzie mógł domagać się uzupełniającego odszkodowania na zasadach ogólnych (art. 471 k.c. i nast.) ani też zrezygnować z uprawnień z zadatku i poprzestać na odszkodowaniu na zasadach ogólnych. Konieczność zapłaty zadatku ma jednak miejsce niezależnie od tego, czy została poniesiona szkoda.

Zaliczką zaś jest pewna suma pieniężna dana na poczet przyszłego świadczenia strony umowy zobowiązanej do zapłaty określonej sumy pieniężnej, czyli w tym przypadku usługobiorcy. Stanowi ułamkową część przyszłego świadczenia pieniężnego, nie może więc być rzeczą. W przypadku wykonania zobowiązania przez obie strony, zaliczka zostaje zaliczona na poczet świadczenia pieniężnego strony, która ją dała. Jednak w razie niewykonania umowy przez stronę, która zaliczkę dostała, nie ma ona obowiązku zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Różnica występuje także w wypadku konieczności dochodzenia odszkodowania: przy zaliczce (w braku odmiennego uregulowania tej kwestii przez strony) nie jest ono limitowane.

Martyna Witczak

PODSTAWA PRAWNA

• art. 394 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...