Przedsiębiorca ma dwa tygodnie na odpowiedź na pozew

Marcin Chomiuk
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
inforCMS
Brak odpowiedzi na pozew może mieć dla przedsiębiorcy negatywne konsekwencje w postaci wydania przez sąd wyroku zaocznego.

Obowiązek wniesienia odpowiedzi na pozew dotyczy przedsiębiorcy, który został pozwany w sprawie gospodarczej. Wynika to wprost z przepisów o odrębnym postępowaniu w sprawach gospodarczych (art. 47914 k.p.c.). Wyjątkiem, w którym odpowiedzi na pozew nie wnosi się, jest sytuacja, gdy w sprawie został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub nakazowym. W tym wypadku właściwym środkiem obrony jest odpowiednio sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty.

Treść i adresat

Odpowiedź na pozew wraz z jej odpisem dla powoda powinna zostać wniesiona do sądu, który doręczył pozwanemu przedsiębiorcy pozew. Czas na jej wniesienie to dwa tygodnie od otrzymania pozwu, przy czym do zachowania terminu wystarcza nadanie przed jego upływem odpowiedzi na pozew w polskiej placówce pocztowej. Warto wspomnieć, że w sytuacji gdy pozwany przedsiębiorca jest reprezentowany przez radcę prawnego, adwokata lub rzecznika patentowego, to odpis odpowiedzi na pozew przesyła bezpośrednio stronie powodowej lub jej pełnomocnikowi, o ile został ustanowiony w sprawie. Natomiast do sądu wraz z odpowiedzą na pozew składa się w takim przypadku jedynie dowód jej nadania lub doręczenia stronie przeciwnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w odpowiedzi na pozew pozwany przedsiębiorca obowiązany jest podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie. Jeżeli któreś z nich pominie, to później będzie mógł się na nie powołać jedynie pod warunkiem, że wykaże, iż powołanie ich w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później. Taki rygoryzm ma na celu spowodowanie koncentracji materiału dowodowego, co z kolei ma umożliwić sądowi szybkie i sprawne zakończenie postępowania i wydanie wyroku. Sąd jest bowiem ustawowo zobowiązany dążyć do tego, aby wyrok w sprawie gospodarczej został wydany w terminie trzech miesięcy od daty wniesienia pozwu.

WYMOGI PISMA PROCESOWEGO

Pismo procesowe powinno zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma; osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności; podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika

Wyrok zaoczny

Zaniechanie przez pozwanego przedsiębiorcę wniesienia odpowiedzi na pozew może spowodować wydanie przez sąd wyroku zaocznego (art. 47918 k.p.c.). Ten sam skutek wywoła wniesienie odpowiedzi po terminie lub w formie nieodpowiadającej wymogom określonym w kodeksie postępowania cywilnego.

Wydanie wyroku zaocznego jest uprawnieniem sądu, a nie jego obowiązkiem. Nie powinien on zostać wydany pomimo braku odpowiedzi na pozew, jeżeli twierdzenia przytoczone w pozwie wzbudzą uzasadnione wątpliwości sądu lub sąd uzna, że zostały przytoczone w celu obejścia prawa. W takiej sytuacji sąd wyznaczy rozprawę, na którą wezwie strony.

Następstwa wyroku

Sąd wydając wyrok zaoczny, przyjmuje zazwyczaj za prawdziwe twierdzenia powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub pismach procesowych. Wynika to z założenia, że jeśli pozwany nie składa odpowiedzi na pozew, to tym samym przyznaje, iż żądanie przedstawione w doręczonym mu pozwie jest prawdziwe. Z tego właśnie względu wyrok zaoczny zazwyczaj uwzględnia powództwo.

Gdy wyrok zaoczny uwzględnia powództwo, to sąd wydając go z urzędu, nadaje mu rygor natychmiastowej wykonalności (art. 333 par. 1 pkt. 3 k.p.c.). Oznacza to, że przedsiębiorca, który uzyskał wyrok na swoją korzyść, może wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności, a po jej uzyskaniu może skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji wobec dłużnika.

Sprzeciw pozwanego

Od wyroku zaocznego pozwany może złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku. Także w tym przypadku przedsiębiorca musi uwzględnić szczególny rygor procesowy obowiązujący w sprawach gospodarczych. Powinien on bowiem podać w sprzeciwie wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku procesu. Na wskazane w sprzeciwie twierdzenia, zarzuty i dowody przedsiębiorca będzie mógł się powołać jedynie wtedy, jeżeli wykaże, że ich powołanie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później.

Prawidłowe złożenie sprzeciwu będzie skutkowało wyznaczeniem terminu rozprawy i doręczeniem sprzeciwu powodowi. Jednocześnie - jeżeli wyrok zaoczny uwzględnia powództwo - sąd nada mu rygor natychmiastowej wykonalności. Przedsiębiorca, chcąc uniknąć wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego z jego majątku, powinien złożyć wraz ze sprzeciwem lub w późniejszym piśmie procesowym wniosek o zawieszenie tego rygoru.

SPRAWA GOSPODARCZA

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje wiele postępowań odrębnych. Jednym z nich jest postępowanie w sprawach gospodarczych. Te szczególne przepisy stosuje się w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Przepisy te znajdą zastosowanie także w przypadku, gdy którakolwiek ze stron takiego stosunku prawnego zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej już po jego powstaniu. Sprawy takie nazwane są sprawami gospodarczymi.

PRZYKŁAD

PODSTAWA ROSZCZEŃ

Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy na potrzeby zarządu i dochodzi wobec sprzedawcy (spółki komandytowej) uprawnień z tytułu rękojmi - jest to sprawa gospodarcza. Jeśli natomiast Jan Kowalski prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą kupił samochód osobowy na potrzeby prywatne rodziny i dochodzi wobec sprzedawcy (spółki komandytowej) uprawnień z tytułu rękojmi - nie jest to sprawa gospodarcza i zastosowanie znajdą ogólne przepisy o postępowaniu cywilnym.

MARCIN CHOMIUK

aplikant radcowski przy OIRP w Warszawie, prawnik w kancelarii prawnej Jara & Partners Sp.k. w Warszawie

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...