Przedsiębiorca musi aktualizować wpisy do ewidencji i rejestrów

inforCMS
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zmieniając jej zakres, musi zaktualizować wpisy w rejestrach. Niekiedy także powinna uzyskać koncesję, pozwolenie lub licencję.


Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej powinien zawierać m.in. określenie przedmiotu działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Oznacza to, że jakakolwiek zmiana przedmiotu działalności, w tym jej poszerzenie, wymaga ustalenia na nowo PKD i aktualizacji wpisu.


Może się zdarzyć, że jednocześnie ze zmianą zakresu działalności przedsiębiorca zmienia miejsce zamieszkania. Podlega to wpisowi przez organ ewidencyjny, który był właściwy przed zmianą. Po zmodyfikowaniu wpisu organ ewidencyjny dotychczas właściwy przesyła stosowne zaświadczenie do organu właściwego ze względu na nowe miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Nowy właściwy organ ewidencyjny dokona z urzędu wpisu przedsiębiorcy do prowadzonej przez siebie ewidencji działalności gospodarczej.


Może się zdarzyć, że działalność gospodarcza jest zmieniana na taki jej rodzaj, że nie wystarczy aktualizacja wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Pewne jej rodzaje, np. wymagające określonych kwalifikacji, są regulowane. Wówczas, by podjąć taką aktywność, trzeba uzyskać zaświadczenie o wpisie do odpowiedniego rejestru działalności regulowanej.


Ponadto w branżach, nad którymi państwo chce mieć szczególny nadzór lub postanowiło chronić usługobiorców, ustanowiono obowiązek posiadania koncesji (np. ochrona osób i mienia) albo uzyskania licencji czy zezwolenia.


Jeśli zaś przepis ustawy branżowej stanowi, że działalność jest regulowana, przedsiębiorca może ją wykonywać, jeśli spełnia warunki określone przepisami i po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej.


Organ prowadzący rejestr wpisuje przedsiębiorcę na wniosek, po złożeniu przez niego oświadczenia o spełnieniu warunków wymaganych ustawą. Przedsiębiorca podlegający wpisowi do ewidencji może złożyć wniosek wraz z oświadczeniem również we właściwym organie ewidencyjnym (np. w gminie), wskazując organ prowadzący rejestr działalności regulowanej. Treść oświadczenia, sposób prowadzenia rejestru oraz dane podlegające wpisowi określają przepisy ustaw regulujących daną działalność.


Do rejestru podmiotów gospodarki narodowej (REGON) wprowadzane są informacje o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, m.in. zakres działalności według PKD (wykaz rodzajów działalności, rodzaj przeważającej działalności). W razie zmiany danych podanych we wniosku rejestracyjnym (musi go złożyć każdy pojawiający się na rynku nowy przedsiębiorca), np. adresu przedsiębiorstwa albo innych okoliczności, trzeba zaktualizować wpis. Żeby tego dokonać, przedsiębiorca powinien ponownie wypełnić formularz RG-1(zmiana informacji o osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą), zaznaczając w pierwszej jego części (rodzaj zgłoszenia) cyfrę 5.


Z kolei zgodnie z przepisami ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Należy to uczynić w ciągu 14 dni od daty, w której nastąpiła zmiana, gdy chodzi o podatników VAT, albo nie później niż z upływem 30 dni od zmiany danych, gdy rzecz dotyczy pozostałych podatników.


Wynika z tego, że ze zmianą czy poszerzeniem zakresu działalności gospodarczej wiązać się będzie także konieczność złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-1.

14 dni

Aktualizacja ewidencji

W ciągu dwóch tygodni przedsiębiorca jest obowiązany zgłosić organowi ewidencyjnemu zmianę danych zgłoszonych do ewidencji

 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...