Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
Od 2011 roku single zostaną objęci programem „Rodzina na Swoim”. Nie oznacza to jednak, że będą przysługiwać im takie same profity, jak reszcie beneficjentów. Czy będzie z czego wybierać? – w ofercie znajdzie się pięciokrotnie mniej mieszkań niż obecnie. W Szczecinie może to oznaczać, że w praktyce program w ogóle nie obejmie singli, sytuacja jest nieciekawa również we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

Rząd planuje rozszerzyć w przyszłym roku grono beneficjentów programu „Rodzina na Swoim” o osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli tzw. singli. Forsowana przez rządzących ustawa wprowadza jednak szereg dodatkowych ograniczeń. Czy więc single będą mogły w 2011 roku pozwolić sobie na zakup wymarzonych mieszkań dzięki pomocy z budżetu państwa?

„Rodzina na Swoim” nieprzyjazna samotnym

Rząd potraktować po macoszemu osoby, prowadzące jednoosobowe gospodarstwa. Owszem, będą one mogły kupić mieszkanie w ramach programu, ale sztuka to niełatwa. Rząd w projekcie zmiany ustawy, normującej program „Rodzina na Swoim”, zawarł bowiem dodatkowe zapisy, niekorzystne dla kredytobiorców:

1) Beneficjent programu może mieć maksymalnie 35 lat,
2) O 14% obniżone zostaną limity cen nieruchomości, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą,
3) Kupić będzie można jedynie mieszkanie od dewelopera,
4) Single będą mogli skorzystać z programu pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie byli właścicielami mieszkania.

Przeczytaj również: „Rodzina na Swoim” – czy nie jest za późno?

Wszystkie wprowadzone zmiany mają za zadanie ograniczyć strumień państwowych pieniędzy, który zrosił rynek mieszkaniowy, i skierować go w bardziej pożądanym kierunku. Warto zauważyć, że single w ramach programu będą mogli kupić mniejsze mieszkania niż obecnie wspierane rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci. W obecnie obowiązującej wersji „Rodziny na Swoim” do rządowego wsparcia kwalifikowano mieszkania o powierzchni do 75 m kw., przy czym dofinansowanie było wypłacane do 50 m kw. Natomiast d nowego roku single będą mogli kupić mieszkanie o maksymalnej powierzchni 50 m kw., przy czym dofinansowanie zostanie wypłacane jedynie do 30 m kw.

Skromniejsza oferta dla singli

Zmniejszenie limitu ceny oznacza dla dotychczasowej grupy beneficjentów programu ograniczenie liczby mieszkań, spełniających wymóg cenowy, o około 40% - wskazują dane Home Broker. Dodatkowo należy zauważyć, że mieszkań dla singli - czyli tych o powierzchni do 50 m kw. - pozostało o 70% mniej niż lokali do 75 m kw., które obecnie można kupić w programie „Rodzina na Swoim” w ofercie na rynku pierwotnym. Reasumując, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe będą do wyboru miały pięciokrotnie mniej lokali na rynku pierwotnym niż małżeństwa, korzystające ze wsparcia na obecnych zasadach. Dodatkowo z programu wyłączone zostaną mieszkania używane, które obecnie stanowią większość lokali, kupowanych na kredyt z rządową dopłatą. – Bazując na doświadczeniach z tego roku, zmiany w programie Rodzina na Swoim mogą mieć znacznie większy wpływ na rynek mieszkaniowy niż nagłośniona w mediach podwyżka stawki VAT o 1 pp. - zauważa Tomasz Panabażys, Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu, J.W. Construction Holding S.A.

Najgorzej w Szczecinie

Po przyjęciu rządowych zmian najgorsza sytuacja wśród przebadanych miast będzie miała miejsce w Szczecinie, gdzie zaledwie jedna na 50 nieruchomości spełni wymogi rządowego wsparcia. Powodem jest tu niski limit ceny m kw. lokalu, który nie przystaje do obecnych realiów rynkowych w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Ciężko w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu

Odrobinę lepiej sytuacja maluje się w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław, gdzie kilkanaście procent mieszkań w grupie do 50 m kw. spełnia wymóg cenowy programu „Rodzina na Swoim”. Należy jednak pamiętać, że mieszkań o takiej powierzchni pozostało na rynku relatywnie niewiele. Po zmianach single z rządowym wsparciem będą mogli kupić lokal na poznańskim Osiedlu Karpia dewelopera Gant, w Krakowie w Słonecznym miasteczku spółki LC Corp lub inwestycji Krakowskie Przedmieście developera Art Development. We Wrocławiu natomiast single będą mogli znaleźć swoje mieszkanie w inwestycji firmy Murapol.

Polecamy serwis: Kredyty

Wysoki limit ceny w Bydgoszczy

W najlepszej sytuacji znajdą się mieszkańcy Bydgoszczy. Single, ale i małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dziecko mogą tu wybierać spośród prawie całej oferty deweloperów, o ile lokal będzie spełniać wymóg powierzchni. Powodem jest bardzo wysoki limit ceny m kw., który nawet po postulowanym przez rząd obniżeniu przewyższy o 500 zł, w przeliczeniu na m kw., średnią cenę ofertową mieszkań na rynku pierwotnym w Bydgoszczy.

Mało mieszkań w Warszawie i Łodzi

Są także miasta, w których odsetek mieszkań spełniających wymagania programu „Rodzina na Swoim” jest znacznie niższy w grupie lokali dla singli niż dla rodzin. Najbardziej jaskrawym przykładem są tu Warszawa i Łódź. W stolicy w przyszłym roku małżeństwa będą mogły wybierać spośród 41% ofert mieszkań o powierzchni do 75 m kw. W przypadku singli wybór paść może jedynie na jedno z 17% mieszkań o powierzchni do 50 m kw. W Łodzi jest to odpowiednio 79% oferty na rynku pierwotnym wśród lokali do 75 m kw. i 59% tych o powierzchni do 50 m kw.

Warszawscy single po rozszerzeniu programu będą mogli rozważać kupno mieszkań na terenie najtańszych dzielnic. Lokale takie można znaleźć na przykład przy ulicy Głębockiej, w inwestycji firmy ASBUD, na Osiedlu Tulipany, nad którym pieczę sprawuje firma Breevast Development czy Osiedlu Leśnej Polanki dewelopera Warsaw Trust Development. W Łodzi natomiast ofertę dla singli od nowego roku będzie miała najprawdopodobniej spółka Atal w inwestycji Nowe Polesie i firma TOP MART w inwestycji Zielone Wzgórza.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...