Jak nauczyć się oszczędzać

Wiele osób jest „pod kreską” – wypłaty nie starcza na bieżące wydatki, nie mówiąc już o oszczędzaniu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że efektywne planowanie wydatków może pomóc wyjść na prostą i uratować domowy budżet.

Kalkulacja kosztów

Po otrzymaniu wypłaty czy emerytury warto zrobić zestawienie wszystkich rachunków i opłat, których trzeba dokonać. Można je sporządzić na zwykłej kartce papieru. Na liście należy uwzględnić też niezbędne zakupy. W pierwszej kolejności powinno się uregulować stałe opłaty. Terminowe opłacanie rachunków i rat pozwoli uniknąć naliczania odsetek i kar. Aby mieć pewność, ze rachunek zostanie zapłacony, można zdefiniować zlecenia stałe i polecenia zapłaty.

Wydatki na artykuły, bez których da się obyć, należy zostawić na koniec miesiąca. Jeśli zostanie nadwyżka finansowa, można ją przeznaczyć na zakup rzeczy, które nie są najważniejsze.

Powinno się zapisywać wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze. Pozwoli to ocenić pod koniec miesiąca, na co niepotrzebnie wydawane są pieniądze i na co idzie ich zbyt dużo. Wybierając się do marketu, każdorazowo należy sporządzić listę zakupów oraz ograniczyć się do tych produktów, które zostały zaplanowane. Lepiej nie brać do sklepu większej ilości gotówki i skupić się na realizacji zaplanowanych zakupów.

Dowiedz się także: Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Zakupy na czczo są droższe

Lepiej nie iść na zakupy z pustym żołądkiem. To nie żart! Badania pokazują, że wybierając się na zakupy z uczuciem sytości, mniej ulegamy zakupowym zachciankom. Trzeba pilnować się, żeby nie sugerować się reklamami i powstrzymywać się od nieplanowanych zakupów, zwłaszcza, jeśli nie są to artykuły pierwszej potrzeby. Kupowanie pod wpływem impulsu to najprostszy sposób na roztrwonienie pieniędzy.

Marka nie jest najważniejsza

Nie warto kupować zbyt dużej ilości produktów, aby później ich nie wyrzucać, jeśli stracą ważność. To marnowanie pieniędzy, które można przeznaczyć na coś innego. Gdy brakuje pieniędzy, powinno się zrezygnować z produktów luksusowych na rzecz ich tańszych odpowiedników, które można kupić w każdym hipermarkecie. Bardzo często zamienniki są produkowane przez te same firmy, które wypuszczają na rynek produkty markowe. W miarę możliwości należy porównywać oferty kilku sklepów. Różnice w marży mogą być znaczne. Jeśli dobrze poszukać, więcej pieniędzy zostanie w kieszeni.

Pułapki promocji

Łatwo nabrać się na takie hasła, jak promocje i „okazje”. Bardzo często mają one zachęcić do zakupienia produktu, którego nie potrzebujemy. Bywa też tak, że okazyjny zakup ma ukryte koszty, takie jak opłata za transport sprzętu AGD, i w rezultacie wcale nie jest tańszy. Jeśli promocje będziemy wybierać rozsądnie, możemy zaoszczędzić spore kwoty.

Zakupy sezonowe

Ubrania i buty opłaca się kupować poza sezonem. Można wtedy liczyć na korzystne przeceny w ramach wyprzedaży, co pozwala wydać nawet o połowę mniej. Warto również spróbować zakupów w Internecie. To świetny sposób na kupno sprzętu RTV czy komputerowego, ale coraz częściej nawet lekarstw bez recepty. Sklepy internetowe nie muszą wydawać pieniędzy na prowadzenie magazynów. Ściągają z hurtowni tylko ten towar, który sprzedają klientowi. W związku z tym w sieci kupimy to samo co w „realu” po cenie niższej nawet o 20-30%.

Polecamy serwis: Lokaty

Tańsze media

Każdy może coś zmienić, aby ograniczyć swoje wydatki. Rezygnacja ze zbędnych zakupów czy oszczędzanie wody i prądu, to dobry początek. Najważniejsza jest konsekwencja i sumienność.

Oszczędzając wodę, prąd i gaz zużywamy tylko tyle, ile potrzebujemy. Wyłączając światło po wyjściu z pomieszczenia, zakręcając wodę, z której nie korzystamy i dbając o sprawność urządzeń sanitarnych, redukujemy rachunki i koszty eksploatacji. Jedna spływająca niepotrzebnie kropla nie robi wrażenia, ale gdy pomyślimy, ile takich kropli zmarnuje się przez tydzień, miesiąc…

Rachunki telefoniczne

Ograniczenie rozmów telefonicznych pozwala na duże oszczędności. Warto poszukać lepszego planu taryfowego. Być może za niższą cenę można otrzymać korzystniejszą ofertę. Dobrym rozwiązaniem są oferty „na kartę”. Dzięki nim można mieć pewność, że nie przekroczy się wyznaczonego limitu. Można w ten sposób zaoszczędzić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Opłaty za przejazdy

Zamiast jeździć samochodem tylko po mieście, lepiej przesiądź się do autobusu. To miesięczna oszczędność nawet kilkuset złotych.

Papierosy

Palenie najlepiej rzucić. Pieniądze, które przeznaczamy na papierosy, pozwolą uregulować nawet kilka rachunków. Warto spróbować wyobrazić sobie, ile złotówek idzie po prostu z dymem.

Kredyt konsolidacyjny

Dobrze jest zweryfikować raty wszystkich spłacanych kredytów. Być może uda się porozumieć z bankiem czy instytucją pożyczkową i zmniejszyć wysokość niektórych rat. Pozyskane w ten sposób środki pomogą dokonywać na bieżąco innych, niezbędnych opłat.

Jeżeli spłacamy kilka pożyczek, warto sprawdzić oferty kredytów konsolidacyjnych. Jedna rata to oszczędność czasu, a przede wszystkim pieniędzy, które wydajemy np. za opłaty za przelew. Poza tym być może uda się obniżyć miesięczny wydatek na spłatę kredytów. Oznacza to jedynie dłuższy okres spłaty.

Rachunek bankowy

Nie zaszkodzi sprawdzić, jakie opłaty ponosimy z tytułu utrzymania swojego rachunku bankowego. Być może warto zmienić bank, aby opłata za prowadzenie konta, przelewy czy inne operacje była niższa. Banki prześcigają się w ofertach kont osobistych. Nie należy również zapominać o Internecie. Obsługa konta tą drogą zwykle jest najtańsza.

Oszczędności

Jeśli planujemy większe zakupy, nie powinniśmy zaciągać pożyczek. Lepiej postarać się zaoszczędzić niezbędną kwotę lub przynajmniej jej istotną część. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów w postaci prowizji i odsetek.

Ziarnko do ziarnka… Wiele drobnych oszczędności pozwala zgromadzić całkiem spore środki. Potrzeba tylko trochę wytrwałości, samozaparcia i dyscypliny. Powodzenia!

Źródło: KRUK S.A.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...