Jak bank oblicza koszt ubezpieczenia i co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa?

Banki proponują swoim klientom różne pakiety, takie jak ubezpieczenie na życie, od utraty pracy lub zdrowia. / inforCMS
Podpisanie umowy kredytowej zawsze wiąże się z ryzykiem, nawet jeżeli kwota, o którą wnioskowaliśmy, nie jest duża. Czy warto wykupić pakiet ubezpieczeniowy w banku? Eksperci wyjaśniają, jak obliczany jest koszt ubezpieczenia i co oferują nam instytucje finansowe.

Jakie oferty są dostępne na rynku? Jaki jest zakres ochrony przed ryzykiem oraz ile kosztują tego rodzaju pakiety? Sprawdźmy!

Ubezpieczenie kredytu lub pożyczki

Osoby, zainteresowane skorzystaniem z oferty pożyczki lub kredytu gotówkowego, mają możliwość przystąpienia do specjalnych pakietów ubezpieczeniowych, przygotowanych we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Najczęściej występującymi na rynku rodzajami ubezpieczeń dla kredytobiorców są:

• ubezpieczenia na życie;
• ubezpieczenie zdrowia;
• ubezpieczenia od utraty pracy.

Przyjrzyjmy się bliżej, jaki jest zakres ubezpieczenia, oferowanego obecnie klientom. Pakiet może obejmować:

• śmierć pożyczkobiorcy;
• poważne zachorowanie pożyczkobiorcy (m.in. zawał, nowotwór, utrata wzroku, udar mózgu, paraliż itp.);
• trwałe inwalidztwo;
• całkowita, trwała lub czasowa niezdolność do pracy;
• bezrobocie.

Najlepsze oferty kredytów gotówkowych – sprawdź, nie przepłacaj!

Ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

Nie jest żadną tajemnicą, że ochrona ubezpieczyciela jest ograniczona tak, aby zminimalizować ryzyko wyłudzeń świadczeń ubezpieczeniowych. Do najczęściej występujących na rynku ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela zaliczamy następujące sytuacje:

• popełnienie samobójstwa przez pożyczkobiorcę;
• uczestnictwo w działaniach wojennych, aktach terroru (czynnie) lub
próba popełnienia przestępstwa;
• pozostawanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
• zarażenie wirusem HIV;
• prowadzenie pojazdu bez uprawnień albo brak ważnych badań technicznych;
• zdarzenia, skutkującego niezdolnością do zarobkowania lub normalnej egzystencji wskutek udziału w zajęciach sportowych o podwyższonym ryzyku – takich jak: kaskaderstwo, spadochroniarstwo, nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, żeglarstwo morskie itp.

Jeśli w ciągu 30 dni od daty ubezpieczenia nastąpi śmierć, a pozostałe zdarzenia ubezpieczeniowe będą miały miejsce w ciągu 90 dni, Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, czyli wypłacenia świadczenia. Karencja nie ma zastosowania dla zdarzeń, będących skutkiem nieszczęśliwego wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Banki stosują różne stawki, które inkasują od klientów w zamian za objecie ich ochroną ubezpieczeniową. Na samym jednak początku warto opisać model naliczania opłaty za ubezpieczenie – wyliczany jest on w następujący sposób:
Wskaźnik ceny ubezpieczenia x ilość miesięcy kredytowania x kwota kredytu/pożyczki

Dla oferty PKO Banku Polskiego, czyli największego polskiego banku detalicznego i jego sztandarowej propozycji „Max Pożyczki Mini Ratki”, reklamowanej przez kontrowersyjnego Szymona Majewskiego, podczas wyliczania ubezpieczenia zostaną wzięte pod uwagę następujące parametry:
0,35% (wariant podstawowy) x 60 miesięcy (średni okres spłaty) x 10 000 zł (średnia kwota kredytu) = 2 100 zł.

Interesujesz się kredytem gotówkowym? Sprawdź gdzie Ci się to najbardziej opłaci!

Przykładowe cenniki wybranych pakietów ubezpieczeniowych dostępnych w bankach są następujące:
• 0,25% w Polbanku EFG;
• 0,27% w ING Banku Śląskim;
• 0,30% w Banku Millennium;
• 0,35% w Banku Pocztowym;
• 0,45% (wariant rozszerzony) w PKO Banku Polskim.

Koszt ubezpieczenia podlega kredytowaniu, czyli podwyższa kwotę kredytu (od której również naliczane są odsetki). Opłata uiszczana jest jednorazowo, „z góry”, za cały okres ochronny. Oczywiście, w przypadku wcześniejszej spłaty albo odstąpienia od umowy ubezpieczenia – kwota składki za niewykorzystany okres ochrony jest zwracana klientowi.

Spokój kosztuje

Jak już wiemy, koszt ochrony ubezpieczeniowej nie jest mały i może przekraczać nawet 20% kwoty wnioskowanej pożyczki. Jednak szeroki zakres ochrony i fakt, że decydując się na ubezpieczenie, możemy czuć się bezpieczniejsi – w tym również nasi bliscy, ponieważ nie będą musieli za nas spłacać kredytu, powoduje, że warto poważnie zastanowić się nad zakupem pakietu ubezpieczeniowego. Potencjalne zachęty są wymierne, zaś koszt – adekwatny do oferowanych korzyści.

Eksperci TotalMoney.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...