Sposoby na nieprzewidziane sytuacje

Czy za 10 lat system edukacji w Polsce będzie wyglądał tak jak teraz? Czy kryzys ekonomiczny skończy się na dobre? Czy biorąc codziennie zestaw witamin będziemy żyli dłużej? Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania, tak jak nie możemy przewidzieć tego co wydarzy się w przyszłości.

Życie pisze różne scenariusze i nigdy nie wiemy co wydarzy się za 5, 10 czy 15 lat. Możemy jednak przygotować się na różne okoliczności. Rozwiązaniem zabezpieczającym nas oraz bliskie mam osoby, przed skutkami niespodziewanych zdarzeń, jest ubezpieczenie.

„Aby ubezpieczenie w pełni spełniało swoją funkcję, musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb danej osoby lub rodziny. Jest to bardzo istotne, ponieważ w zależności od posiadanego ubezpieczenia na życie świadczenia mogą być wypłacane w różnych sytuacjach. Warto zatem, przed wykupieniem polisy, wiedzieć, w przypadku jakich zdarzeń można z niego skorzystać” – mówi Agnieszka Rudnicka, Commercial Product Manager w ING Życie.

Na polskim rynku dostępna jest cała paleta produktów ubezpieczeniowo-finansowych. Możemy wybrać klasyczne ubezpieczenie ochronne, jakim jest ubezpieczenie na życie, lub rozwiązania z opcją inwestycyjną. Oprócz podstawowych form ubezpieczeń, dostępne są także produkty uzupełniające, które obejmują swym zakresem jeszcze więcej sytuacji, w których jesteśmy zabezpieczeni.

Ubezpieczenie na życie

Podstawową formą ochrony jest polisa na życie. Pozwala ona na zapewnienie dzieciom lub partnerowi zabezpieczenia finansowego na wypadek naszej ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu, operacji lub śmierci. Pieniądze otrzymane z ubezpieczenia rodzina może przeznaczyć, m.in. na spłatę kredytu, lub wydatki związane z utrzymaniem. Najczęściej spotyka się ubezpieczenia zawierane na czas określony, gdzie ochrona ubezpieczeniowa jest udzielana przykładowo na okres 10 lat. Istotny wpływ przy wyliczaniu składki w ubezpieczeniach na życie mają takie czynniki jak: wiek, płeć stan zdrowia, wykonywany zawód, długość okresu ochrony, suma i rodzaj ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na dożycie

Rozwiązanie to również ma na celu ochronę rodziny ubezpieczeniowego. Jednak wypłata świadczenia przez ubezpieczyciela dokonywana jest, pod warunkiem dożycia okresu zakończenia ubezpieczenia. Umowy zawierane są zatem na długi okres - 10, 20, 25 lat lub do określonego wieku ubezpieczonego, np.: przejścia na emeryturę.

Ubezpieczenie posagowe

Nowatorskim rozwiązaniem na polskim rynku finansowym jest ubezpieczenie posagowe. Gwarantuje ono dziecku, czyli uposażonemu uzyskanie określonych środków, w momencie osiągnięcia wskazanego w umowie wieku. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pociechom udany start w dorosłe życie oraz zgromadzić kapitał na ich edukację. Dodatkowo zaprzestanie płacenia składek spowodowane, np.: śmiercią ubezpieczonego, a w niektórych umowach również niezdolnością do pracy, nie powoduje ustania ochrony ubezpieczeniowej lub zmniejszenia sumy gwarantowanej. W takiej sytuacji, zgodnie z umową obowiązek opłacania składek przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie z funduszami inwestycyjnym

W ostatnich latach najpopularniejszym rodzajem ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Opłacana składka dzielona jest na dwie części. Pierwsza - przeznaczana na ochronę, a druga - na inwestycje, czyli pomnażanie gromadzonego kapitału na przyszłość. Cześć oszczędnościowa składki lokowana jest do jednego lub kilku funduszy kapitałowych zarządzanych przez zakład ubezpieczeń. W przypadku śmierci ubezpieczonego wypacana jest wyższa z kwot - gwarantowana suma ubezpieczenia lub wartość zgromadzonego kapitału. W przypadku dożycia wypłacany jest zgromadzony kapitał. Kolejną zaletą jest to, że wypłata dla klienta na zakończenie umowy nie jest pomniejszana o 19% podatek Belki.

Czytaj też: Dziurawa droga nie musi uszkodzić domowego budżetu

Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe

Uzupełnieniem podstawowych rodzajów ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia wypadkowe oraz chorobowe występujące, jako tzw. umowy dodatkowe (np. ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków potocznie zwane NNW). Zapewniają one ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych będących skutkiem wypadku lub choroby i stanowią uzupełnienie ochrony udzielanej w ramach ubezpieczeń podstawowych. Zdarzeniami skutkującymi wypłatą świadczeń mogą być w szczególności: śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku lub wypadku komunikacyjnego, pobyt w szpitalu, czy poważne zachorowanie.

Konfederacji Pracodawców Polskich
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...