Open Finance: Fed odpina bankom kroplówkę

inforCMS
Fed podniósł w czwartek (18 lutego br.) dyskontową stopę procentową o 25 pkt bazowych do poziomu 0,75 proc. Główna stopa procentowa pozostaje na poziome 0,25 proc.

Na Wall Street indeksy zdołały utrzymać się powyżej zamknięcia z poprzedniej sesji, ale na pozostałych rynkach zaowocowało to wycofywaniem kapitału z ryzykownych aktywów.

W piątek japoński indeks NIKKEI czy hongkongski Hang Seng spadały o ponad 2 proc., a na rynku walutowym dolar był najsilniejszy względem euro od ponad dziewięciu miesięcy.

Amerykański bank centralny podnosząc stopę dyskontową stara się zachęcić banki komercyjne, aby krótkoterminowe potrzeby finansowe realizowały w coraz większym stopniu za pośrednictwem prywatnego rynku pieniężnego. Sama decyzja nie jest zaskoczeniem, w przeciwieństwie do momentu jej podjęcia - w środku tygodnia, poza normalnym posiedzeniem.

Z wczorajszego komunikatu wynika, że Fed nie zmienił oceny kondycji gospodarki - nadal aktualne jest stwierdzenie, że "warunki wymagają pozostawienia wyjątkowo niskich stóp procentowych przez wydłużony okres". Wyższa stopa dyskontowa oznacza, że bank centralny zaczyna powoli wycofywać nadmierną płynność z sektora bankowego, ale wbrew powszechnej opinii podwyżka głównej stopy procentowej (fed funds rate) w drugiej połowie tego roku nie jest wcale przesądzona. Przewodniczący Fed z St. Louis stwierdził wczoraj, że "idea ta jest rozdmuchana".

W Europie piątkowa sesja rozpoczęła się od niewielkich spadków indeksów. Na GPW WIG20 tracił na wartości ok. 0,6 proc., złoty osłabiał się najszybciej względem dolara, który podrożał do 2,97 PLN.

W ciągu dnia poznamy garść danych makroekonomicznych z Europy. Odczyty indeksów PMI z Niemiec wypadły gorzej od szacunków ekonomistów, ale wciąż utrzymują się powyżej 50 pkt sugerując, że wśród przedsiębiorców dominują optymiści. Eksperci oczekują, że w styczniu o ok. 0,5 proc. spadła sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, a deficyt na rachunku obrotów bieżących strefy euro wyniósł ok. 0,6 mld euro.

Za oceanem dzisiaj rozliczane będą lutowe serie instrumentów pochodnych, dlatego z oceną testowania średniej kroczącej z 50 sesji przez S&P 500 warto wstrzymać się do początku przyszłego tygodnia.

Zobacz także: Inwestycje.wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...