Spadek produkcji budowlano-montażowej

Aż o ponad 15 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku spadła produkcja budowlano-montażowa w Polsce w styczniu. Po wyeliminowaniu zjawisk sezonowych, jak różnice w liczbie dni roboczych, regres nie był już tak duży i sięgnął 3,9 proc.

Słabe wyniki budownictwa to w dużym stopniu pochodna ostrej zimy, która utrudnia prace budowlane. Znalazła ona odzwierciedlenie już w przedstawionych w środę kiepskich danych o sytuacji w budownictwie mieszkaniowym. Okazuje się, że także w innych segmentach rynku budowlanego negatywny wpływ warunków atmosferycznych był widoczny.

Srogą zimę najbardziej odczuły przedsiębiorstwa specjalizujące się we wznoszeniu budynków. Odnotowały spadek zrealizowanych robót aż o 22,5 proc. r/r. W porównaniu z grudniem 2009 r. regres sięgnął aż 59,1 proc.

Gorsze niż przed rokiem efekty osiągnęły również podmioty, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne (m.in. rozbiórka obiektów budowlanych i przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie instalacji budowlanych, robót wykończeniowych). Tu spadek wynosił 12,2 proc. w relacji do stycznia minionego roku. W porównaniu z grudniem 2009 r. w jednostkach tych produkcja była niższa o 56,5%.

Stagnacja zagościła nawet w rozwijającym się w poprzednich miesiącach w szybkim tempie budownictwie infrastrukturalnym. Wzrost wyniósł zaledwie 0,4 proc. Roboty zrealizowane w styczniu 2010 r. były niższe niż w grudniu 2009 r. aż o 83,2 proc., ale taka sytuacja jest charakterystyczna dla tego okresu. Wynika ze specyfiki rozliczeń w budownictwie.

Mimo widocznego wpływu ciężkiej zimy na kondycję budownictwa opublikowane dziś dane wpisują się w obraz, jaki utrzymywał się w poprzednich miesiącach. Chodzi głównie o pokaźne rozwarstwienie sytuacji w poszczególnych segmentach branży oraz o malejącą aktywność w zakresie wznoszenia budynków, prac wykończeniowych w nich i przygotowywania terenów pod nowe inwestycje.

Wyniki tej branży kontrastowały z osiągnięciami sektora przemysłowego. Wzrost produkcji w styczniu, uwzględniający wpływ czynników sezonowych, przekroczył 11 proc. w skali roku. W 22 działach odnotowano poprawę, w 12 – pogorszenie sytuacji. Dla wysokiej dynamiki wzrostu nie bez znaczenia jest fakt, że rok wcześniej o tej porze w naszym kraju mieliśmy apogeum kryzysu gospodarczego, więc baza do porównań jest niska.

Katarzyna Siwek, Home Broker

Zobacz także: Nieruchomości.wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...