FED zaskakuje rynki

Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.
rozwiń więcej
inforCMS
W czwartek (18 lutego br.) inwestorzy stali przed trudnym zadaniem, spływające w trakcie dnia doniesienia makroekonomiczne były gorsze od prognoz. Liczba bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu była wyższa od oczekiwań, podobnie jak odczyt dotyczący inflacji PPI (w cenach producentów).

Jedynie publikacja indeksu Fed z Filadelfii (wynik przebił prognozy) przed końcem sesji w Europie pozwoliła zapisać czwartkowe notowania na korzyść kupujących. Główne indeksy na giełdach we Frankfurcie, Londynie i Paryżu zyskały poniżej 1 proc.

Niestety sytuacja na GPW wyglądała wczoraj dużo gorzej, indeks WIG20 nie przebił w środę istotnego oporu na poziomie 2290 punktów, co zemściło się w dniu wczorajszym. Czwartkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu dużych spółek o 1,37 proc., do czego w dużej mierze przyczyniła się słaba postawa sektora bankowego. W ślad za naszym parkietem podążał także złoty, który stracił wczoraj do dolara (cena wzrosła do 2,93 zł) oraz euro (kurs znalazł się na poziomie 3,99 zł).

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, indeks S&P500 zyskał na zamknięciu 0,66 proc. Można jednak śmiało powiedzieć, że najciekawsze wydarzyło się dopiero wieczorem, kiedy to FED poinformował o podwyższeniu stopy dyskontowej z 0,5 proc. do 0,75 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać, w handlu posesyjnym tracił sektor bankowy, a dziś rano spadały rynki azjatyckie. Japoński indeks NIKKEI stracił ponad 2 proc. Informacje zza Oceanu wpłynęły na umocnienie dolara, co przełożyło się na spadki cen surowców.

Decyzja FED okazała się zaskakująco o tyle, że analitycy oczekiwali podwyżki stopy dyskontowej dopiero na marcowym posiedzeniu. Szybsza decyzja niesie za sobą ryzyko, że zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne całego świata może nastąpić wcześniej niż pierwotnie zakładano. Wiedzą o tym również gracze, co pokazało dzisiejsze zachowanie rynków azjatyckich.

Scenariusz na piątek wydaje się być tylko jeden, można spodziewać się spadków indeksów. W średnim terminie korekta ostatnich zniżek zdaje się również dobiegać końca, tak więc można spodziewać się, że na giełdach w następnych tygodniach będziemy obserwowali powrót trendu spadkowego. 

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...