Kolejna sesja na przeczekanie

Paweł Satelecki
rozwiń więcej
inforCMS
Wczorajszy handel po raz kolejny nie wniósł niczego specjalnie nowego do obrazu rynku. Trochę śmielej mogą poczynać sobie dziś niedźwiedzie, po wczorajszych zapowiedziach Bena Bernanke.

Środowa sesja mimo niewielkich wzrostów na WIG20 nie zmieniła sytuacji na indeksie blue chipów, który nadal znajduje się w zasięgu 2200 punktów. Ani obroty ani skala zmian cen spółek nie wskazują na większe zainteresowanie rynkiem. Podobnie zresztą rzecz ma się za oceanem, gdzie tamtejszy S&P500 nie może wyrwać się od granicy 1060 punktów.

Sytuację może dziś - przynajmniej w Europie - zmienić wczorajszej stanowisko Bena Bernanke, który bierze pod uwagę podwyżkę stóp dyskontowych w USA w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wiadomo, że inwestorzy podwyżek stóp procentowych boją się jak ognia, bo to zwiększa opłacalność rynku długu kosztem akcji. Podwyżka stóp dyskontowych może być preludium do zwiększenia głównej stopy procentowej, choć Bernanke zarzekł się, że polityka monetarna Fed jeszcze długo się nie zmieni.

Stanowisko prezesa Fed może przynieść nieco czerwonego koloru na GPW przed południem, jednak obserwując reakcję amerykańskich inwestorów można założyć, że reakcja będzie umiarkowana. W dalszej części sesji wpływ na notowania w Warszawie będzie miał kurs EUR/USD, który to będzie odzwierciedleniem dzisiejszego szczytu UE dotyczącego m.in. sprawy Grecji i udzielenia jej pomocy.

Dziś także poznamy pierwsze w tym tygodniu ważne dane makroekonomiczne: styczniową sprzedaż detaliczną w USA. Gdyby nie problemy Grecji z pewnością byłaby to dana przesądzająca o drugiej połowie sesji, w obecnym przypadku tak niekoniecznie musi się stać.

Giełda wciąż nie ma zaufania do kupowania akcji, zresztą należy to całkowicie zrozumieć, istnieje spore prawdopodobieństwo, że w niedługim okresie może być taniej. Przebicie przez WIG20 wspomnianych 2200 pkt. otworzy drogę niedźwiedziom do okolic 2050 pkt. czy być może nawet 2000 punktów. Tam można by upatrywać momentu, w którym popyt uruchomiłby się bardziej wyraźnie.

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...