Polska gospodarka wychodzi na prostą

Jeszcze kilka miesięcy temu optymiści spodziewali się zerowego wzrostu polskiej gospodarki w drugiej połowie roku. Ekonomiści liczyli ostatnio, że wzrośnie ona o 1,3 proc. Tymczasem w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 1,7 proc. Okazało się, że nasza gospodarka nie zawodzi i z powodzeniem stara się sprostać coraz wyższym prognozom.

Wysokie tempo wzrostu zawdzięczamy głównie zwiększeniu się eksportu i - w nieco mniejszym stopniu spożycia ogółem. Eksport przyczynił się do wzrostu PKB o 3 punkty procentowe, spożycie zaś o 1,6 punktu.

W warunkach, gdy większość państw najbardziej narzeka na spadek eksportu, szczególnie cieszy zwiększenie się sprzedaży za granicę. Dobrą pozycję zawdzięczamy osłabieniu naszej waluty.

Choć powszechnie mówi się, że złoty się umacnia, to jednak w porównaniu z początkiem ubiegłego roku nasza waluta wciąż jest o 10 proc. słabsza. Nie mówiąc o tym, że latem 2008 roku dolar kosztował nieco ponad 2 zł, a dziś 2,7-2,8 zł, czyli jest o jedną trzecią droższy. To niewątpliwie sprzyja eksporterom.

O 2,9 punktu procentowego PKB uszczuplony został wskutek spadku akumulacji, co świadczy o tym, że z inwestycjami wciąż nie jest najlepiej. Z jednej strony na powrót naszej gospodarki na ścieżkę szybszego wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać, z drugiej jednak widać, że jest jeszcze sporo miejsca na poprawę. Inwestycje z czasem powinny rosnąć, choć nie nastąpi to pewnie w najbliższych miesiącach.

Na razie można się cieszyć, że sytuacja w tym zakresie się nie pogarsza. Po uwzględnieniu czynników sezonowych tendencja jest coraz bardziej korzystna, a poprawa utrzymuje się drugi kwartał z rzędu. Wyraźne osłabienie z pierwszej połowy roku mamy już za sobą i powrotu do ówczesnego stanu nie należy się obawiać. Analitycy OECD przewidują, że inwestycje wzrosną już w przyszłym roku. Niedawno opublikowana prognoza tej instytucji zakłada wzrost naszej gospodarki o 1,4 proc. w tym roku. W przyszłym ma on wynieść 2,5 proc., a w 2011 roku 3,1 proc.

Po dzisiejszej publikacji przez Główny Urząd Statystyczny korzystnych danych, można się spodziewać kolejnej fali podnoszenia prognoz dla naszej gospodarki. Pozytywne informacje na razie jednak nie przyniosły widocznej reakcji na naszym rynku finansowym. W dłuższej perspektywie można się spodziewać umocnienia naszej waluty, choć obecnie sytuację kształtują przede wszystkim wydarzenia rozgrywające się w globalnej gospodarce.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...