Wzrost produkcji odnotowały branże zorientowane eksportowo

Wzrost produkcji w branżach eksportowych / Materiały prasowe

W kwietniu wzrost produkcji ciągle notowały branże zorientowane eksportowo, które zyskują na odblokowaniu łańcuchów wartości dodanej – stwierdzono w komentarzu do danych GUS.

Spadek produkcji przemysłowej 

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2023 r. spadła o 6,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 14,8 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Jak wskazano w komentarzu ekonomistów PKO BP do danych GUS, tegoroczny kwiecień miał o jeden dzień roboczy mniej niż przed rokiem. Dodano, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja spadła o 3,4 proc. w ujęciu rok do roku oraz o 1,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Spadek produkcji a rynek produktów energetycznych 

„Spadek produkcji w kwietniu nastąpił pomimo ewidentnego ożywienia w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. Dane w tym sektorze są utajnione ze względu na tajemnicę statystyczną, jednak szacujemy, że w kwietniu produkcja wzrosła po 6 miesiącach spadków, w tym 3 miesiącach spadków dwucyfrowych, najpewniej związany z przestojem w jednej z rafinerii” – stwierdzono w komentarzu PKO BP.

Eksport na fali 

„W kwietniu wzrost produkcji ciągle notowały branże zorientowane eksportowo, które zyskują na odblokowaniu łańcuchów wartości dodanej – motoryzacja, produkcja maszyn i urządzeń oraz urządzeń energetycznych” – dodano.

Ekonomiści PKO BP ocenili, że we wszystkich tych branżach tempo wzrostu produkcji było jednak słabsze niż w marcu. Dodali, że ich zdaniem w szczególności motoryzacja wydaje się mieć już za sobą okres szybkiego odrabiania przestojów wynikających z braku komponentów.

Słaba kondycja w sektorze dóbr konsumpcyjnych trwałych

„W minionym miesiącu najsilniej w ujęciu r/r spadła produkcja dóbr związanych z energią (-14,5 proc.), dóbr konsumpcyjnych trwałych (-13,5 proc.), dóbr zaopatrzeniowych (-10,8 proc.), oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (-5,3 proc.). Zwiększyła się natomiast, o 7,2 proc., produkcja dóbr inwestycyjnych. Słaby popyt konsumpcyjny oraz odwrócenie cyklu zapasów działają ograniczająco na sektor wytwórczy, który jest nadal wspierany przez popyt eksportowy” – wskazano w komentarzu.

GUS podał także dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu, które w kwietniu wzrosły rok do roku o 6,8 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,7 proc.

„Dezinflacja w PPI ma szeroki charakter i zwiastuje analogiczną tendencję w cenach konsumenckich” – ocenili ekonomiści PKO BP. 

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...