Porozumienie o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Koreą Południową

Korea Południowa pomoże w rozwoju Pomorza / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Busan-Jinhae Free Economic Zone Authority podpisały porozumienie oparte na wzajemnej współpracy, wymianie informacji oraz doświadczeń w zakresie wsparcia przedsiębiorczości.

Misja Gospodarcza do Korei Południowej 

Celem wizyty przedstawicieli Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Korei było zapoznanie  się wzajemnie z zasadami funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w obu krajach, przedyskutowanie możliwych obszarów współpracy, przybliżenie potencjału inwestycyjnego Polski oraz wzmocnienie współpracy biznesowej. Korea Południowa jest jednym z największych pozaeuropejskich inwestorów w Polsce. Jej innowacyjne inwestycje wprowadzają na polski rynek know-how, a współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami stwarza szansę na skuteczną kooperację i wejście na koreański rynek.

- Zainteresowanie naszym krajem wśród koreańskich firm wiąże się z wysokimi kompetencjami polskich kadr, dostępem do sieci dostawców, a także atrakcyjną ofertą zachęt inwestycyjnych – wśród nich przede wszystkim Polska Strefa Inwestycji – wyjaśnia Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Strefy ekonomiczne z Polski i Korei Południowej pogłębiają kooperację biznesową

Ważnym wydarzeniem dla polsko – koreańskiej współpracy było podpisanie porozumienia przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Busan-Jinhae Free Economic Zone Authority. Strony porozumienia zadeklarowały wzmocnienie relacji gospodarczych, tworzenie kanałów komunikacyjnych oraz wymiany doświadczeń. 

- To bardzo ważne porozumienie biorąc pod uwagę zacieśnianie relacji biznesowych między Polską i Koreą. To także pierwsze takie porozumienie podpisane między polską i koreańską strefą ekonomiczną. Jako siódma specjalna strefa ekonomiczna na świecie chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami, a także rozwijać w kierunku nowych technologii oraz innowacyjnego podejścia obsługi inwestycyjnej. Ważne jest dla nas także sprowadzanie inwestycji badawczo-rozwojowych do kraju, a także wsparcie naszych przedsiębiorców w wejściu na rynek koreański – dodaje Przemysław Sztandera. 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna światowym wzorem

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest wzorem i dzieli się doświadczeniem wśród stref na świecie. Spółka oprócz udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom wyróżnia się wsparciem startupów, szczególnie branż ICT, biotechnologii i energetyki, działaniami na rzecz rozwoju szkolnictwa branżowego, a także projektami z zakresu zielonej gospodarki. 

- Władze koreańskiej strefy z zainteresowaniem zapoznały się  z mnogością działań podejmowanych przez naszą Spółkę na rzecz rozwoju kraju oraz wsparcia przedsiębiorczości, poza wydawaniem decyzji o wsparciu. Największą uwagę zwrócili na realizowane w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym akceleracje oraz wsparcie szkolnictwa poprzez realizację Centrum Programowania Robotów Przemysłowych oraz prototypownię dla studentów. Jest to doskonałe pole do współpracy, gdyż BJFEZ zamierza poszerzyć swoją działalność o nowe obszary. Koreańska gospodarka jest bardzo rozwinięta dlatego cenią sobie ośrodki, w których młodzież może pozyskać wiedzę i doświadczenie związane ze zrobotyzowanym przemysłem i nowymi technologiami, a młode firmy uzyskać wsparcie na początkowym etapie rozwoju. Ponadto będziemy mogli w przyszłości stworzyć wspólne projekty wspierające rozwój przedsiębiorczości – podsumowuje Prezes PSSE.

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...