Połowa pracowników wybiera firmę na podstawie elastycznych rozwiązań czasowych

hr / fot. Shutterstock

Według raportu aż 47% pracowników wybiera swojego pracodawcę na podstawie czasu i godzin oraz elastycznego harmonogramu pracy. 

Dane w systemie w kwestii pracy zdalnej 

Badania pokazują, że europejskie firmy korzystają przede wszystkim z danych dotyczących nieobecności i obecności w czasie pracy. Poprzez połączenie ze sobą systemów HR, firmy mogą mądrzej wykorzystywać dostępne dane i usprawniać swoje działanie. W ten sposób są w stanie lepiej reagować na fakt, że dzisiejsi pracownicy cenią sobie elastyczny harmonogram pracy, który pasuje do ich życia osobistego. Dla polskich firm przydatnymi statystykami włączanymi do sprawozdań kadrowych są dane dotyczące nieobecności (29%) oraz czasu pracy (38%). Daje to lepszy wgląd w dostępne zasoby i czas potrzebny do wykonania pracy, co z kolei prowadzi do większej efektywności i wydajności.

Wykorzystanie danych dla zarządzania talentami

Dzięki odpowiednim danym, firmy mogą pomóc swoim pracownikom pracować „inteligentniej”. Warto zauważyć, że 44,5% Polaków świadomie śledzi swój czas pracy, z czego 34% z nich korzysta w tym celu z systemu rejestracji czasu pracy. Wyższy odsetek możemy zauważyć w Norwegii (56%), Hiszpanii (54%), Niemczech (53%), Szwecji (53%), Finlandii (51%) i we Włoszech (46%), gdzie powszechne jest korzystanie z istniejącego systemu do monitorowania czasu pracy. Liczba ta jest znacznie niższa w Holandii (33%) i Francji (32%). 

Rejestracja czasu pracy w skali Europy ma miejsce przede wszystkim na poziomie wykonawczym (49%) oraz na niższym szczeblu kierowniczym (44%), natomiast rzadziej występuje na średnim (37%) i wyższym szczeblu kierowniczym (30%). Jeśli chodzi o sektory, to wyraźnie widać, że rejestracja czasu pracy ma miejsce przede wszystkim w sektorze publicznym (56%) oraz w przemyśle (53%). Im większa liczba pracowników w organizacji, tym większa szansa na przeprowadzenie rejestracji czasu pracy. W organizacjach zatrudniających 1-9 pracowników odsetek ten wynosi 33%, w organizacjach zatrudniających 10-49 pracowników – 39%, w organizacjach zatrudniających 50-249 pracowników – 47%, a w organizacjach zatrudniających 250+ pracowników – 49%. 

Jednak nie tylko dane ilościowe są ważne dla efektywnego planowania zatrudnienia i pracy. Dane jakościowe, takie jak przegląd umiejętności, talentów i wiedzy specjalistycznej, również wspierają rozwój talentów. Z perspektywy pracodawcy, jedna na cztery firmy w Polsce (25%) już teraz przechowuje dane dotyczące talentów i umiejętności na potrzeby raportów kadrowych. W Europie przodują w tym firmy w Irlandii (38%), Finlandii (38%) i Francji (35%), natomiast firmy holenderskie (23%), szwedzkie (22%) i norweskie (20%) rzadziej przechowują takie dane.

Pracownicy są w centrum uwagi

Co więcej, uderzające jest również to, że jedna na trzy europejskie firmy inwestuje w aplikacje, które pozwalają pracownikom i menedżerom na wprowadzanie własnych danych i zarządzanie nimi. Dzięki temu pracownicy mogą przyczynić się do planowania zatrudnienia w oparciu o dane. Narzędzia do samodzielnej obsługi przez pracowników (ESS – Employee self-service) oznaczają, że wprowadzanie danych nie jest tylko zadaniem działu kadr, ale raczej wspólną odpowiedzialnością całej organizacji. 

Obecnie z tych aplikacji korzystają głównie regiony skandynawskie (30%) i Irlandia (29%), natomiast znacznie mniej we Francji (14%), Włoszech (14%) i Austrii (15%). Najpopularniejsze obszary zastosowania aplikacji to składanie wniosków o nieobecność (33%), rejestracja godzin pracy (32%), składanie informacji o wydatkach (28%), wynagrodzenie za doradztwo i wynagrodzenie całkowite (24%). 

– Transparentność pozwala każdemu pracownikowi być odpowiedzialnym za monitorowanie własnego czasu pracy. Jednocześnie dział HR może skupić się na swoich podstawowych zadaniach, ponieważ nie musi już ręcznie przetwarzać godzin pracy – mówią Christophe Genilloud i Martine Pugin, Menedżer IT Menedżer HR. 

Bruce Fecheyr-Lippens, Chief People Officer w SD Worx podsumowuje: – Widzimy, że coraz więcej firm podejmuje świadomą decyzję o bardziej spójnym i mądrzejszym wykorzystaniu danych. Przyjmując holistyczne podejście, które skupia się zarówno na danych ilościowych (dotyczących zdolności produkcyjnych), jak i jakościowych (dotyczących umiejętności i talentów pracowników), firmy mogą bardziej koncentrować się na uzyskaniu idealnego dopasowania talentów, zadań i dostępnego czasu. Pracownicy mogą również wykorzystać te informacje, aby dokonać świadomego wyboru i zoptymalizować zarządzanie swoim czasem. Inteligentna technologia prowadzi do większej efektywności, skuteczności i wydajności. Firmy powinny rozważyć zastosowanie narzędzi, które pracownicy mogą wykorzystać do zarządzania własnymi danymi i planowaniem. Co więcej, wiele aplikacji ESS przetwarza dane w czasie rzeczywistym, co oznacza, że zapewniają one dokładny przegląd sytuacji w dowolnym momencie. Samodzielność pracowników zapewnia również szybsze wprowadzanie danych do systemu. A to jest kluczowe w przypadku planowania zatrudnienia i pracy.

Źródło: SD Worx

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...