Rozmowy z robotem nie do odróżnienia od rozmowy z konsultantem

sztuczna inteligencja

Wspierany przez sztuczną inteligencję chatbot imponuje przekonująco ludzkim sposobem odpowiadania na pytania i interakcji z użytkownikami. Budzi to zarówno entuzjazm, jak i niepokój.

Kolejny poziom sztucznej inteligencji 

Chatboty wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji funkcjonują już od jakiegoś czasu. Wiele firm używa ich jako uzupełnienie opcji FAQ („często zadawanych pytań”) na swoich stronach internetowych oraz jako rozszerzenie oferty wsparcia. Nowy ChatGPT zaszokował ludzi z branży multimediów pod koniec 2022 roku, ponieważ niektóre odpowiedzi na pytania zadawane programowi przez użytkowników były tak przekonywujące, że praktycznie niemożliwe było stwierdzenie, czy udzielił ich człowiek, czy maszyna. Zrobiło to takie wrażenie, że według wstępnych niepotwierdzonych doniesień Microsoft planuje zainwestować dziesięć miliardów dolarów w OpenAI - firmę, która opracowała ChatGPT. W zamian gigant programistyczny z Redmond będzie zatrzymywał 75 proc. zysków OpenAI aż do momentu skompensowania zainwestowanej wcześniej kwoty. Po osiągnięciu tego celu Microsoft uzyska 49 proc. udziałów w OpenAI. W tej technologii naprawdę chodzi o duże pieniądze. 

Potencjalne cele użycia systemów czatów opartych na sztucznej inteligencji budzą zarówno emocje jak i niepokój. Przypuszczenia, że Microsoft zamierza teraz uruchomić własną wyszukiwarkę Bing opartą na sztucznej inteligencji, będącą przeciwwagą dla dominacji Google, mogą okazać się prawdą. Możliwa jest również integracja z Cortaną - wirtualną asystentką Microsoftu.  Wiele osób, od programistów i dziennikarzy po osoby pracujące w obsłudze klienta i sprzedaży, jest krytycznie nastawionych do tych zmian, ponieważ obawiają się, że sztuczna inteligencja może w przyszłości ich zastąpić, w efekcie czego stracą pracę. Jakkolwiek zrozumiałe są te obawy, jest raczej mało prawdopodobne, aby ten scenariusz zrealizował się w średnim okresie czasu. Parafrazując - pojawienie się samochodu nie spowodowało, że wszyscy woźnicy zostali bez pracy z dnia na dzień. 

Sztuczna inteligencja może pomagać w przestępstwie 

Systemy sztucznej inteligencji już od dłuższego czasu wspierają tworzenie oprogramowania. Oczywiście taka technologia może być również niewłaściwie wykorzystana – na przykład przez cyberprzestępców, którzy dokonują oszustw z pomocą chatbotów. Można sobie wyobrazić, że w fałszywym „call center”, gdzie działa sztab przestępców dokonujących cyberoszustw, pewnego dnia będzie tylko komputer lub centrum informatyczne. W połączeniu z inną technologią, opracowaną przez OpenAI, o nazwie Vall-E możliwości są tu wręcz przerażające. Vall-E jest w stanie naśladować głosy ludzi w zwodniczo realistyczny sposób i to przy stosunkowo niewielkiej ilości posiadanego materiału źródłowego. Wystarczy niewielka próbka głosu. Do niedawna możliwości te były zarezerwowane wyłącznie dla twórców SF. Wykorzystując taką imitację głosu przez komputer można spowodować, na przykład, że operator telefonii komórkowej ujawni lub zmieni dane osoby. 

ChatGPT i Vall-E obsługiwane prawidłowo, ale w celach niezgodnych z prawem, mogą stać się koszmarem dla cyberbezpieczeństwa. Zwłaszcza, gdy są wykorzystywane w szpiegostwie gospodarczym. W najgorszym scenariuszu może to spowodować całkowity brak zaufania do otrzymywanych e-maili lub rozmów telefonicznych od współpracowników lub przełożonych, ponieważ ich głosy mogą być tak dobrze imitowane przez komputer, że fałszerstwa nie da się rozpoznać przez telefon. Czy może to oznaczać krok wstecz i powrót do sytuacji, w której konieczne będzie załatwianie spraw osobiście, jeśli będzie się chciało mieć pewność, że nie rozmawia się ze sztuczną inteligencją naśladującą daną osobę?

Użycie coraz doskonalszych programów typu „deepfake”, kompilujących obraz i dźwięk tak, aby pokazać działania i wypowiedzi ludzi, które nigdy nie miały miejsca, może nawet wywołać wojnę.  Na tym tle wydaje się uzasadnione mówienie o „technologii ryzyka”, której wykorzystanie powinno być ściśle uregulowane. Dlatego zarówno politycy, jak i producenci dali wyraźnie do zrozumienia w 2018 roku, że muszą istnieć jasne przepisy i regulacje w tym zakresie. Komisja Europejska również zajmuje się opracowaniem przepisów regulujących ten temat.

Ponadto technologie te można wykorzystać do rozpowszechniania i generowania fałszywych wiadomości, ponieważ informacje tekstowe tworzone przez ChatGPT są praktycznie w 100% „ludzkie”. Jedna z przyczyn takiego stanu rzeczy jest omówiona w dalszej części artykułu. 

ChatGPT może również pisać kody programu. Wystarczy prosta instrukcja, a bot poda żądane wiersze kodu. Naturalnie, wzbudziło to obawy, że programiści mogą w przyszłości okazać się zbędni. Jednak w tej kwestii nie ma powodu do niepokoju. Jednym z powodów jest to, że ChatGPT nie nauczył się samodzielnie tworzyć oprogramowania. Tym samym system również nie „wie”, jak działa bezpieczny kod. Utworzony kod może działać, ale samo bezpieczeństwo może być kwestionowane. Kod źródłowy generowany przez sztuczną inteligencję może zatem zawierać luki w zabezpieczeniach. Podejmowano nawet próby wykorzystania ChatGPT do tworzenia ransomware - oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. W chwili obecnej tworzenie oprogramowania przez sztuczną inteligencję jest wciąż w bardzo wstępnej fazie. Jak dotąd nikomu nie udało się utworzyć całych pakietów oprogramowania wyłącznie za pomocą sztucznej inteligencji. Nadal jednak nie jest jasne czy, w jaki sposób i za pomocą jakich narzędzi, będzie można zidentyfikować oprogramowanie utworzone przez sztuczną inteligencję - w tym temacie istnieje cały czas duże pole do dyskusji. 

Sztuczna inteligencja napisze esej  

Nie ma więc powodu, aby twórcy oprogramowania obawiali się o swoją pracę. Jak dotąd nic nie zastąpi wieloletniego doświadczenia w programowaniu i wyczucia, czy kod jest bezpieczny, czy nie. Szkodliwe oprogramowanie tworzone przez sztuczną inteligencję jeszcze się nie pojawiło (a przynajmniej nie ma jeszcze takich informacji) – ale gdyby w pewnym momencie do tego doszło, wątpliwym jest, czy w ogóle dałoby się je rozpoznać. 

Inny sposób oszukańczego wykorzystania sztucznej inteligencji już obiegł media społecznościowe: okazuje się, że ChatGPT może tworzyć świetnie brzmiące i doskonale spójne eseje na dowolny temat i to w ciągu kilku sekund. Komentarze wielu uczniów: „Sam bym tego lepiej nie napisał”. Oczywiście ucieszy to tych, którzy zapomnieli lub którym się nie chciało napisać eseju. Już w tej chwili nauczyciele skarżą się na to, że uczniowie korzystają ze sztucznej inteligencji przy wykonywaniu prac domowych. Zaczyna to również być problemem w środowisku akademickim. Fakt, że tekst napisany przez ChatGPT jest praktycznie nie do odróżnienia od tekstu napisanego przez człowieka, może stwarzać potencjalne problemy z rzetelnością opracowań naukowych. Jako przeciwwaga do takich działań, tworzone są nowe programy umożliwiające nauczycielom rozpoznawanie tekstów utworzonych przez sztuczną inteligencję i przedstawianych przez uczniów i studentów jako ich własne prace.

Przedszkole „sztucznej inteligencji” 

Nie chcemy uczłowieczać komputerów, ale może powinniśmy traktować nowoczesne systemy sztucznej inteligencji jak małe dzieci? Nie emocjonalnie, ale raczej z edukacyjnego punktu widzenia. Jeśli nie nauczymy sztucznej inteligencji prawidłowych zachowań od samego początku, może ona wyrządzić wiele szkód. Podobnie jak małe dziecko, które głośno i radośnie wypowiada przekleństwa usłyszane od dorosłych i które należy odpowiednio wychować, również sztuczną inteligencję należy odpowiednio ukierunkować. Jako ludzie uczymy się od naszego otoczenia i z interakcji z innymi. Natomiast sztuczna inteligencja pobiera informacje z otoczenia i formuje własne zasady, oderwane od interakcji międzyludzkich, dlatego obecnie koncepcje etyczne nie są elementem przy formułowaniu wypowiedzi. Taki zbiór zasad zostaje określony w oparciu o informacje znalezione w Internecie przez sztuczną inteligencję, a jak wiadomo w Internecie treści etycznie wątpliwe mają sztucznie zawyżoną popularność. Sztuczna inteligencja przyjmuje, że to, co cieszy się dużym zainteresowaniem – bez względu na to, z jakiego pochodzi źródła – musi być dobre. W taki sposób generowane są posty z treściami rasistowskimi. Tutaj również obowiązuje zasada: co na wejściu, to na wyjściu. Sztuczna inteligencja musi więc nauczyć się kompetencji medialnych, aby odróżniać informacje rzetelne i obiektywne od wątpliwych moralnie i naukowo. Ale to już jest temat na oddzielną dyskusję. Pewne jest tylko jedno: media społecznościowe niekoniecznie muszą być właściwą „szkołą” dla sztucznej inteligencji. 

Oprócz całego entuzjazmu, powodem do niepokoju jest to, że sztuczna inteligencja może tak łudząco naśladować ludzkie zachowanie. W przyszłości będziemy musieli opracować metody pozwalające odróżnić prawdziwą osobę od sztucznej inteligencji, zwłaszcza w przypadku kontaktów nawiązywanych przez Internet lub telefon. Niezależnie od tego, jak przydatna i pomocna jest sztuczna inteligencja, nie powinniśmy jej ślepo ufać. 

Źródło: G DATA Software

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...