Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r.

Valeria Jeleńska
specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)
rozwiń więcej
JP Business Law Firm
obsługa prawna biznesu
rozwiń więcej
Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r.
Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r. łagodzą wymagania. Jest szansa na zwiększenie wymiany handlowej z Polską.

Kontrola dewizowa w Rosji na nowych zasadach

Pod koniec lutego zostały złagodzone wymogi kontroli dewizowej dla rosyjskich eksporterów, co w znacznym stopniu zmniejsza obciążenia administracyjne firm i zwiększa dostęp do ubezpieczeń eksportowych. Według ekspertów JP Business Law kolejne etapy liberalizacji kontroli dewizowej w Rosji rokują na zwiększenie wymiany handlowej m.in. z krajami sąsiednimi takimi jak Polska, z uwagi na podwyższenie atrakcyjności ubezpieczeń kontraktów eksportowych.

Wymiana handlowa z Polską

„Postępująca liberalizacja w zakresie kontroli dewizowej to spora szansa na poprawienie parametrów wymiany handlowej Rosji z krajami sąsiedzkimi. Przede wszystkim wprowadzone rozwiązania zapewniają rosyjskim eksporterom skuteczny instrument zabezpieczający przed ryzykiem niewywiązania się z umowy handlu zagranicznego. Znacznie zwiększa to komfort w przypadku kontroli dewizowej, co w krótkim czasie może się przełożyć na zauważalne zwiększenie obrotów i dynamiki wymiany handlowej. W naturalny sposób może na tym skorzystać polski rynek” - wyjaśnia Valeria Jelenska, Prezes Zarządu w JP Business Law Firm.

Jakie zmiany?

Otrzymanie wypłat z ubezpieczenia w walucie obcej lub walucie Federacji Rosyjskiej od ubezpieczycieli będących rezydentami będzie uważane za spełnienie przez eksporterów obowiązku repatriacji (tj. dokonania przez kontrahenta zagranicznego warunku zapłaty za dostarczony towar) środków pieniężnych w walucie obcej. Obowiązek repatriacji zostanie również uznany za spełniony, jeżeli upoważniony bank rosyjski zapłaci eksporterowi środki z tytułu ubezpieczenia transakcji handlu zagranicznego.

Ponadto lista dozwolonych transakcji dewizowych między rezydentami obejmuje teraz opłacanie składek ubezpieczeniowych i wypłatę odszkodowań z tytułu ubezpieczenia. A lista dokumentów, jakie rosyjscy eksporterzy mogą przedłożyć, aby uzasadnić uszczuplenie przychodów dewizowych, zawiera dokumenty związane z ustaleniem faktu uszkodzenia towarów i uregulowania płatności za nie.

Dzięki nowym rozwiązaniom obecnie nie tylko Rosyjska Agencja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Inwestycji (EXIAR) będzie mogła ubezpieczyć ryzyko niewywiązania się ze zobowiązań wynikających z kontraktów w handlu zagranicznym, ale także każda rosyjska firma ubezpieczeniowa. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły organizacje, które zostaną umieszczone na specjalnej liście Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej. Podstawą dla tego będzie między innymi działalność firmy posiadającej licencję na dobrowolne ubezpieczenie mienia na okres krótszy niż rok, a także występowanie dwóch lub więcej naruszeń w ciągu roku, za które firma poniosła odpowiedzialność.

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...