Ponad 17 milionów internautów w Polsce

Ponad 17 milionów internautów w Polsce
W Polsce z internetu korzysta już ponad 17 milionów osób. Tak wynika z najnowszego badania NetTrack. To rekordowa liczba w historii rodzimej sieci. Nie popadajmy jednak w nadmierny optymizm – w porównaniu z zachodem Europy dynamika wzrostu liczby użytkowników jest niewielka, a pod względem penetracji internetu nasz kraj plasuje się na 22. miejscu na kontynencie. Dlaczego te wskaźniki są tak niskie?

Częściową odpowiedź może dać zapoznanie się ze statystykami dotyczącymi samych internautów oraz mapą zakończeń światłowodowych w Polsce. Jak podaje tegoroczny raport PBI, z sieci najczęściej korzystają ludzie młodzi (16-44 lata), mieszkający w dużych miastach. W ośrodkach miejskich (szczególnie pow. 100 tys. osób) jest też najlepszy dostęp do przyłączy światłowodowych. Mieszkańcy aglomeracji mają więc w porównaniu ze społecznościami miasteczek i wsi ułatwiony dostęp do szybkiego i stabilnego internetu szerokopasmowego.

- Problemy z korzystaniem z sieci z kabla pojawiają się niestety już na peryferyjnych osiedlach dużych miast, nie wspominając o mniejszych miejscowościach i wsiach – mówi Grzegorz Szymczak z firmy Aer Network, wrocławskiego operatora internetowego.

- Tam dostarczycieli szerokopasmowego internetu jest albo o wiele mniej niż w dużych miastach, albo nie ma ich w ogóle. I to pokrywa się ze wspomnianą demografią użytkowników sieci www – to młodzi przeprowadzają się zazwyczaj do centrów aglomeracji, podczas gdy starsi wolą niewielkie miejscowości lub przedmieścia. Ci drudzy są więc w podwójnie niekorzystniej sytuacji – nie tylko wolniej przyzwyczajają się do nowych technologii, ale dodatkowo mają utrudniony dostęp do wygodnego internetu – wyjaśnia.

Według Szymczaka sytuację może zmienić rozwój stabilnej i szybkiej technologii radiowej. Jak tłumaczy, wiele małych miejscowości i peryferyjnych osiedli leży w miejscach trudno dostępnych dla światłowodu. A ponieważ badania wskazują, że większość z nas korzysta z internetu głównie w domu, należy zadbać o to, byśmy mieli do niego łatwy dostęp.

Stopy procentowe NBP - kolejna obniżka

Więcej praw dla konsumentów

Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Tam gdzie położenie kabla może okazać się zbyt kosztowne lub nawet niemożliwe, na pewno skuteczny będzie sygnał radiowy. To rozwiązanie zaś – w efekcie rozwoju techniki – jest obecnie równie wygodne, co dostęp do sieci „z kabla”.

- Obecnie nie ma problemu z przepustowością na poziomie 10 czy 20Mb/s nawet przy złej pogodzie – mówi Grzegorz Szymczak. - Na przykład potencjalni klienci we Wrocławiu mogą liczyć na internet radiowy o prędkości aż 100Mb/s, czyli znacznie wyższej niż oczekuje przeciętny użytkownik. Już przy 10Mb/s możemy nie tylko przeglądać strony www i korzystać ze skrzynki mailowej, ale też oglądać filmy, czy słuchać muzyki – dodaje.

Szymczak wyjaśnia, że dynamiczne zmiany in plus w sferze internetu radiowego wynikają m.in. ze zmiany pasma. Zaśmiecona licznymi sygnałami częstotliwość 2,4GHz została zastąpiona przez 5GHz. Dzięki temu nie tylko w krótkim czasie przyspieszyliśmy z 512kbt/s do nawet 100Mb/s, ale także nie musimy przejmować się „uciekającym” sygnałem – a to była zmora pierwszych użytkowników „radiówki”.

Teraz dostęp bezprzewodowy staje się równorzędną alternatywą dla szerokopasmowego, co dobrze wróży internautom. Im większy bowiem zakres oferowanych rozwiązań technologicznych, tym większa szansa na podłączenie mieszkańców zarówno dużych, jak i małych miejscowości oraz zaspokojenie ich potrzeb.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...