Patent europejski uśmierci firmowy budżet?

Patent europejski
Trwają prace Komisji Europejskiej nad wprowadzeniem nowych regulacji unijnych dotyczących patentu europejskiego. Nowością ma być zmniejszenie kosztów uzyskania patentu europejskiego.

Patent europejski, opierając się na Konwencji o patencie europejskim, generuje duże wydatki dla tych, którzy chcą zarejestrować swój patent w całej Europie. Procedura następująca po uzyskaniu patentu przez Europejski Urząd Patentowy, polega na przekazaniu do poszczególnych państw Konwencji dokumentacji przełożonej na dany język narodowy. Jeśli więc przedsiębiorca chce uzyskać ochronę we wszystkich państwach UE, musi dokonać tłumaczenia na 23 języki, a to są znaczne wydatki. Z pewnością jest to poważna blokada dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw.

Fakt, iż nie ma przepisów regulujących kwestię jednolitego patentu europejskiego, skłonił Komisję Europejską do rozpoczęcia prac w tym zakresie. Komisja zaproponowała, aby wniosek był składany w dowolnym języku narodowym. Następnie zostałby on przetłumaczony na jeden z trzech roboczych: angielski, niemiecki lub francuski. Publikacja nastąpiłaby w jednym z nich, a wątpliwości byłyby wyjaśnione w pozostałych. Brak konieczności dodatkowego tłumaczenia całej dokumentacji na pozostałe języki unijne z pewnością zmniejszyłoby koszty całej procedury.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Pojawia się jednak inny problem – jeśli przedsiębiorca będzie chciał mieć pewność, iż nie narusza niczyich praw, będzie musiał sam dokonać tłumaczeń patentów z tych dziedzin, które go interesują. Ostatecznie więc i tak nie ucieknie od dodatkowych opłat. Z kolei przedsiębiorcy anglojęzyczni (czy też posługujący się językiem francuskim lub niemieckim) będą na uprzywilejowanej pozycji.

- W takiej sytuacji warto byłoby rozważyć, w jaki sposób rozwiązać ten problem. Nie można bowiem pod pozorem ujednoliconych regulacji przerzucać rzeczywiste koszty na przedsiębiorców. Trudno również nazwać kompromisem propozycji, w której cały system opiera się na trzech wybranych językach, choć zgodnie z prawem UE wszystkie języki narodowe są sobie równe - mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Podębska.

Źródło: Pracodawcy RP

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...