W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka COIE to jeden z kluczowych projektów MG, który stwarza regionom szanse aktywnego włączenia się w kształtowanie współpracy gospodarczej z zagranicą. – Przede wszystkim jest to jednak duże wsparcie dla przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z sieci COIE, niezależnie od miejsca lokalizacji firmy – dodaje wicepremier.
Projekt zakłada utworzenie i funkcjonowanie w każdym województwie punktu informacyjnego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE). Przedsiębiorcy za pośrednictwem „sieci COIE” będą mogli uzyskać bezpłatną informację o międzynarodowych rynkach i warunkach prowadzenia tam inwestycji. Uzyskają także pomoc dotyczącą potencjalnych partnerów zagranicznych. Wsparcie informacyjne skierowane jest także do inwestorów z całego świata, którzy są zainteresowani podjęciem działalności gospodarczej w Polsce. Projekt realizowany jest w ramach poddziałania 6.2.1 POIG.
Ministerstwo Gospodarki zawarło Porozumienie Ramowe z 11 urzędami marszałkowskimi dotyczące utworzenie i funkcjonowanie na ich terenie COIE. – Finalizujemy także rozmowy w kolejnych województwach. Mam nadzieję, że do końca 2011 przedsiębiorcy w całej Polsce będą mogli korzystać z rzetelnych informacji biznesowych – podkreślił wiceminister gospodarki Rafał Baniak, który w kwietniu otworzył Małopolskie i Opolskie COIE.
COIE działają już w województwach:
* zachodniopomorskim w ramach Urzędu Marszałkowskiego (UM),
* kujawsko-pomorskim w ramach UM,
* małopolskim w ramach UM,
* lubelskim w ramach UM,
* świętokrzyskim w ramach UM,
* wielkopolskim w ramach UM,
* podlaskim w ramach UM.
* opolskim w ramach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki,
* mazowieckim w ramach Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.
Polecamy: Czym jest CEIDG?
Źródło: MG