Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych mogą nie trafić do firm

Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych mogą nie trafić do firm. / inforCMS
W przyszłym roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą stracić wsparcie finansowe PFRON. Wdrożenie przepisów ustawy o finansach publicznych może doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

1 stycznia 2012 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1241 z późn. zm.) z 27 sierpnia 2009 r., odnoszącymi się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Duże zaniepokojenie wyraził, jako organizacja pracodawców Business Centre Club.

Spowodują one, że PFRON, który obecnie jest samodzielnym podmiotem prawnym dysponującym własnym budżetem, będzie funkcjonował na zasadzie funduszu celowego.

Z punktu widzenia przedsiębiorców:

• Obecnie z dofinansowania z PFRON do pensji pracowników korzysta duża rzesza pracodawców.

• Utrata osobowości prawnej przez PFRON oznacza zniesienie społecznej kontroli nad środkami funduszu, których przedsiębiorcy są płatnikami.

• Rozwiązanie, przeciw któremu protestuje BCC, niesie ze sobą ryzyko, że pracodawcy nie otrzymają już takiego jak obecnie wsparcia przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

• Brak zachęt dla przedsiębiorców i uzależnienie dotacji dla firm od sytuacji budżetu państwa, spowoduje spadek zatrudnienia niepełnosprawnych, a firmy przystosowane do zatrudniania osób z niepełnosprawnością mogą znaleźć się w poważnych kłopotach finansowych.

– Ustanowienie funduszu jednostką budżetową może oznaczać, że w sytuacji problemów finansowych budżetu, zabraknie pieniędzy na realizację zadań z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych zarówno zawodowej, jak i społecznej. Nie będzie po prostu instytucji gwarantującej, że środki przeznaczone na rehabilitację osób niepełnosprawnych trafią do zatrudniających ich firm – tłumaczy Zofia Żuk, kanclerz Loży Siedleckiej BCC i prezes zarządu firmy Łuksja, zatrudniającej 177 osób niepełnosprawnych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Uważamy, że dopracowywany przez lata, obecny, system wspierania osób niepełnosprawnych w Polsce jest dobry i nie ma takiej konieczności, by wdrażać niekorzystne zmiany w jego funkcjonowaniu. Jeżeli osobowość prawna PFRON-u zostanie zlikwidowana, nastąpi organizacyjny chaos, który odczują przede wszystkim osoby niepełnosprawne – potencjalni adresaci środków funduszu.

Przekazanie Oddziałów PFRON do samorządów wojewódzkich spowoduje dodatkowe koszty związane z przenoszeniem pracowników, jak też trudności w realizacji dotychczasowych zadań, szczególnie wcześniej zawartych umów. Wzrost kosztów spowoduje również konieczność wdrażania nowych systemów informatycznych. Nasuwa się pytanie, czy przy obecnej trudnej sytuacji budżetu Państwa stać nas na ponoszenie takich wydatków?

Wchodzące od nowego roku zmiany legislacyjne nie określają również jasno tego czym ma zajmować się biuro obsługi funduszu, a czym biuro obsługi pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, co może prowadzić do sporów kompetencyjnych i wątpliwości interpretacyjnych w kwestii zakresu działania obu tych jednostek.

Wdrożenie zapisów ustawy o finansach publicznych może doprowadzić do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych zarówno od strony organizacyjnej jak i społecznej co doprowadzi do wzrostu kosztów działalności systemu przy spadku jego efektywności.

Źródło: BCC/MM

Moja firma
Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe
17 kwi 2025

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów
17 kwi 2025

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie
17 kwi 2025

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur
17 kwi 2025

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej
16 kwi 2025

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?
14 kwi 2025

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby
14 kwi 2025

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]
10 kwi 2025

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie
10 kwi 2025

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]
09 kwi 2025

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

pokaż więcej
Proszę czekać...