Inflacja wszystkim wdaje się we znaki

Szybki wzrost inflacji jest problemem globalnym.
Nastąpił niespodziewany wzrost poziomu cen, a co gorsza, nad Polską wisi widmo kolejnej podwyżki stóp procentowych. W tych warunkach Giełda Papierów Wartościowych nie prosperuje zbyt dobrze i trudno liczyć na zdecydowaną poprawę w tej kwestii.

We wtorek indeksy na Wall Street nie chciały rosnąć. Dow Jones i S&P500 straciły po 0,3 proc. Jeśli to miała być korekta, to nie była zbyt groźna. Jeśli reakcja na dane makroekonomiczne, to bardzo powściągliwa. Sądząc po rozmiarach spadku, byki mogą być na razie spokojne o swój los. Choć z drugiej strony, nie każda korekta musi zaczynać się od trzęsienia ziemi. Dwukrotnie podejmowane przez podaż próby wystraszenia inwestorów kończyły się w okolicach 1324 punktów, co powodowało spadek S&P500 o 0,6 proc. A to oznacza, że niedźwiedzie nie miały zbyt dużej siły. Mimo że posiadały wsparcie ze strony danych makroekonomicznych. Rozczarowała dynamika styczniowej sprzedaży detalicznej, tym razem identycznie słaba zarówno z samochodami, jak i bez nich. W obu przypadkach wyniosła 0,3 proc. Oczekiwania sięgały 0,5 proc., ale pewnie znów inwestorzy uznali, że winne były duże śniegi. Jeszcze bardziej nastroje mogła zmrozić informacja o wzroście zapasów niesprzedanych towarów w grudniu o 0,8 proc., czyli o dynamice dwukrotnie wyższej niż w listopadzie. Tymczasem nastąpiła nieznaczna reakcja.

Dziś także napłynie sporo danych z amerykańskiej gospodarki, więc będzie okazja do dalszego testowania wytrzymałości rynku. O sile rynku nieruchomości powinny świadczyć informacje o rozpoczętych budowach domów i wydanych pozwoleniach na budowę. Wpływ na nastroje może też mieć dynamika produkcji przemysłowej, choć tu oczekiwania nie są wygórowane. Analitycy spodziewają się jej wzrostu o 0,5 proc., po tym jak w grudniu zwiększyła się o 0,8 proc. Oczekują też spadku inflacji producentów z 4 do 3,5 proc.

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Niemal wszędzie inflacja niebezpiecznie rośnie i pod tym względem to Stany Zjednoczone, w duecie z Japonią, mogą zostać zieloną wyspą. Gdyby jednak okazało się, że również za oceanem inflacja rośnie zbyt mocno, zawsze można ją ogołocić z cen surowców rolnych i energii, czyli z tego, co rośnie najmocniej. Otrzymując w ten sposób formę, zwaną inflacją bazową, można uzasadniać potrzebę dalszego utrzymywania stóp tuż przy gruncie i skupowania obligacji. Tego typu interpretację sytuacji z pewnością zobaczymy także dziś, tylko później, po publikacji protokołu z poprzedniego posiedzenia Fed i projekcji makroekonomicznych autorstwa tego gremium.

Polecamy serwis: Kredyty

Na razie widzimy poranne wzrosty o 0,3 proc. notowań kontraktów na amerykańskie indeksy, zwiastujące optymizm, oraz równie zachęcające amatorów akcji zwyżki w Azji, gdzie Nikkei zyskał 0,57 proc. a Shanghai Composite 0,86 proc.

W Warszawie od kilku dni parkiet radzi sobie słabo i nie zanosi się na zmianę tego stanu rzeczy. W krajach, gdzie rośnie inflacja, podnosi się stopy i demontuje system emerytalny, toteż nie dziwi fakt, że nie radzą sobie one ostatnio najlepiej, czego przykładami są kolejno Chiny, Wielka Brytania i Węgry. U nas popełniono wszystkie błędy, co w powyższych przypadkach, jednocześnie. A do tego przyklejono nam plakietkę emerging markets i mamy na głowie Komisję Europejską, dopytującą się o szczegóły planu redukcji deficytu budżetowego.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...