Firmy będą miały mniej obowiązków?

Firmy będą miały mniej obowiązków?
Ministerstwo Gospodarki zapowiada uproszczenie 26 najbardziej uciążliwych obowiązków informacyjnych, z którymi na co dzień zmagają się przedsiębiorcy. Zniesienie trudności może przynieść oszczędności rzędu 3 mld złotych dla gospodarki.

– Korzystając z raportu firmy Deloitte, stworzyliśmy listę 100 obowiązków, generujących największe roczne obciążenie administracyjne w gospodarce – oznajmił wicepremier Pawlak. – Listę tą przekazaliśmy także do konsultacji organizacjom pracodawców - dodał.

Zdaniem wicepremiera, większość propozycji MG opiera się na wprowadzeniu możliwości spełnienia obowiązku informacyjnego w formie elektronicznej, jako alternatywy wobec wersji papierowej. - Sami przedsiębiorcy, w badaniu przeprowadzonym przez firmę Deloitte, wskazali jako najbardziej pożądaną formę redukcji właśnie „elektronizację obowiązków” – podkreślił.

Wśród najważniejszych planowanych zmian, wiceminister Kasprzak wymienił propozycje zniesienia obowiązku przekazywania przez płatnika pracownikowi comiesięcznej informacji o ubezpieczeniu obowiązkowym (tzw. RMUA). - Po wprowadzeniu tego rozwiązania, do zidentyfikowania ubezpieczonego wystarczy dokument tożsamości. Potwierdzenie prawa do opieki zdrowotnej pacjent będzie mógł przedstawić w terminie późniejszym – zadeklarował.

Kolejnym proponowanym przez resort gospodarki udogodnieniem jest zniesienie obowiązku dostarczania pracodawcy przez ubezpieczonego zaświadczenia lekarskiego, które jest następnie przesyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Generuje to rocznie ponad 800 mln kosztów administracyjnych - zauważył wiceminister Kasprzak. - To niepotrzebne dublowanie dokumentacji, ponieważ lekarz przekazuje oryginał zaświadczenia do ZUS. Urząd otrzymuje więc przedmiotowy dokument od dwóch podmiotów – ocenił.

Resort chce także zmniejszyć częstotliwość obowiązków informacyjnych. System przesyłania deklaracji rozliczeniowych i raportów imiennych do ZUS z comiesięcznego zostałby zamieniony na kwartalny.

Polecamy: Jakie informacje musi podawać firma w oświadczeniach pisemnych?

Z 10 do 5 lat skrócony zostałby ponadto okres przedawnienia należności związanych ze składkami zdrowotnymi w ramach ZUS i KRUS. Jak podkreślił wiceszef resortu gospodarki zmiana uzasadniona jest faktem, iż zobowiązania podatkowe (zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej) przedawniają się z upływem 5 lat. - W związku z tym obowiązki z tytułu należności zusowskich można skorelować z przepisami podatkowymi – podsumował.

W projekcie znajdą się przepisy ograniczające bariery administracyjne (pierwsza ustawa znajduje się przed II czytaniem w Sejmie). Wstępne propozycje, które zawiera projekt, wprowadzają zmiany m.in. w prawie podatkowym, kodeksie pracy oraz ustawie prawo zamówień publicznych.

Źródło: MG

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...