Węgiel wychwycimy na nowo

Zapowiedź wdrożenia niskokosztowych technologii wychwytu dwutlenku węgla, a także jego długoterminowego magazynowania - takie obietnice padły podczas październikowej konferencji Carbon Sequestration Leadership Forum.

- Dla polskiej gospodarki opartej na węglu, niezwykle ważny jest rozwój technologii umożliwiających wykorzystanie tego surowca przy jednoczesnym ograniczeniu jego negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki wysiłkowi naukowców i przemysłu oraz wsparciu partnerów zagranicznych nasz kraj ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie – powiedział wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji.

Wicepremier Pawlak poinformował, że zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), węgiel będzie nadal odgrywał dominującą rolę w produkcji energii. - Według szacunków specjalistów, w 2030 r. będziemy z niego pozyskiwać ok. 44 proc. energii elektrycznej na skale światową – zauważył. Podkreślił ponadto, że wystarczalność światowych zasobów surowcowych wynosi odpowiednio ok. 200 lat dla węgla kamiennego oraz ok. 300 lat dla brunatnego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Nawiązując do założeń Polityki energetycznej Polski do 2030 r., wiceszef rządu wskazał na zapisy mające ograniczyć negatywne oddziaływanie energetyki na środowisko, m.in. poprzez wsparcie rozwoju Czystych Technologii Węglowych (CTW), w tym technik gazyfikacji oraz wychwytu i geologicznego składowania dwutlenku węgla (CCS). - W tym celu Ministerstwo Gospodarki prowadzi działania promocyjne dla projektów demonstracyjnych CCS, m.in. w Elektrowni Bełchatów oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn S.A.- powiedział.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka na uwagę zasługują również prace prowadzone przez polskie instytucje naukowe. Wśród liderów wymienił Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, które przystąpiły do realizacji Centrum Czystych Technologii Węglowych na Śląsku. - Celem budowy Centrum jest stworzenie w Polsce wiodącego w Unii Europejskiej ośrodka badawczego oraz rozwój know - how dla komercjalizacji innowacyjnych CTW – podsumował.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciel Forum Victor Der przybliżył podstawowe priorytety działalności CSLF. Jak zaznaczył, zadaniem Carbon Sequestration Leadership Forum jest promowanie rozwoju niskokosztowych technologii wychwytu dwutlenku węgla oraz jego bezpiecznego i długoterminowego magazynowania. – Nasza organizacja obejmuje 24 kraje, które wspólnie odpowiadają za emisję 75 proc. dwutlenku węgla na świecie - dodał.

Polecamy: Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę

Wicepremier Waldemar Pawlak wręczył ponadto nagrody laureatom CSLF Recognition Awards, które przyznawane są najlepszym projektom z zakresu komercyjnego wdrożenia technologii CCS na skale światową.

Współorganizatorem i koordynatorem konferencji CSLF jest Ministerstwo Gospodarki, przy współpracy z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oraz Polskiej Platformy Czystych Technologii Węglowych.

Źródło: MG

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...