Gospodarka Chin zaczyna zwalniać

Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
rozwiń więcej
Proces globalizacji spowodował, że problemy ekonomiczne, niczym pandemia, przenoszą się z jednego kraju na drugi. Po Stanach Zjednoczonych, które zażegnały prawdopodobnie widmo katastrofy, nadeszła pora na gospodarkę Chin. Azjatycki tygrys, który do tej pory dobrze znosił światowe spowolnienie gospodarcze, zaczyna niedomagać.

Gospodarka chińska rozwijała się w II kwartale br. w tempie 10,3 proc. r/r, zatem wolniej niż w I kwartale, kiedy wzrost wyniósł 11,9 proc. r/r. Do 13,7 proc. w czerwcu wobec 16,5 proc. w maju spadło tempo wzrostu produkcji przemysłowej Chin. Niewielki spadek tempa wzrostu odnotowano też w sprzedaży detalicznej, które wyniosło w 18,3 proc. r/r. Do 2,9 proc. zmniejszyła się czerwcowa inflacja konsumencka, wobec 3,1 proc. w maju. Rozczarował ostatni odczyt indeksu aktywności gospodarczej PMI dla chińskiego przemysłu, który w spadł z 52,7 pkt. w maju do 50,4 pkt. w czerwcu. Jest to poważne ostrzeżenie, bowiem zejście tego wskaźnika poniżej poziomu 50 pkt. oznacza wejście recesję.

Nie najlepsze wieści napłynęły również z Japonii, gdzie w maju tempo wzrostu produkcji przemysłowej było o 5,5 punktu procentowego mniejsze niż w kwietniu. Pogarsza się wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych w Japonii – w kwietniu wyniósł 31,6 proc., natomiast w maju 25,4 proc. Na plus należy odnotować poprawę w II kwartale indeksów Tankan, jednak w dalszym ciągu dla branż pozaprzemysłowych odczyt jest ujemny a dla przemysłu odnotowano wzrost z -14 pkt. do +1 pkt. (k/k). Niestety, majowy odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających był o 3 pkt. niższy niż w kwietniu. Największym jednak problemem Japonii jest ogromne zadłużenie sięgające dwukrotności PKB. Rozwiązaniu problemów Kraju Kwitnącej Wiśni nie sprzyja trudna sytuacja polityczna i społeczna.

Polecamy: Wskaźniki i stawki

Z kolei na Antypodach spadło zaufanie wśród biznesmenów, a czerwcowy wskaźnik wzrostu sprzedaży samochodów liczony w skali roku spadł z 16,4 proc. do 8,2 proc. Australia może się jednak poszczycić niską stopą bezrobocia, która wyniosła w czerwcu 5,1 proc.

Zobacz także: Słabe dane z Chin popsuły nastroje na rynkach

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...