Szczyt bezrobocia za nami, a wzrost PKB przed

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
rozwiń więcej
inforCMS
Według raportu OECD, bezrobocie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach osiągnęło już szczyt i w kolejnych miesiącach powinno spadać. MFW podnosi prognozy globalnego wzrostu PKB, głównie dzięki Chinom, USA i Japonii.

Kiedy inwestorzy z Europy udawali się wczoraj na spoczynek, amerykańskie indeksy zmagały się z ważnymi technicznymi oporami. Pozytywne dane o najszybszym wzroście sprzedaży w sieciach handlowych w USA od kilku lat okazały się decydującym argumentem - indeks S&P500 bez problemu przebił poziom 1040 pkt. I zakończył dzień dużo wyżej, bo na poziomie 1060 pkt. Oznacza to, że główny indeks nowojorskiej giełdy wzrósł o 3,1 proc., tyle samo na wartości zyskał NASDAQ, a DJIA wzrósł o 2,8 proc. Tak dynamiczny powrót powyżej kluczowego poziomu zazwyczaj nie odbywa się, bez potwierdzenia siły kupujących, co w tym przypadku oznaczałoby kilkunastopunktowe spadki S&P500 w okolice 1040-1050 pkt. i ponowna konfrontacje ze sprzedającymi.

Inwestorzy z Azji uznali zachowanie amerykańskich rynków za słuszne i po mieszanym początku tygodnia w czwartek chętnie wracali na rynek akcji. NIKKEI wzrósł o 2,8 proc., a Hang Seng zyskiwał ok. 1,5 proc.

Polecamy serwis: Inwestycje

Po kilku tygodniach wyprzedaży ryzykownych aktywów ich ceny zaczęły prezentować się atrakcyjnie, chociaż z drugiej strony nie można bagatelizować ryzyka wyhamowania wzrostu gospodarczego na świecie na skutek głębokich oszczędności. Inwestorzy o wysokiej skłonności do ryzyka i krótkim horyzoncie czasowym mogą czuć się już zmęczeni trwającym od kwietnia trendem spadkowym na światowych giełdach, ale trwały powrót tendencji wzrostowej może zagwarantować tylko duży kapitał funduszy nastawionych na długoterminowe zyski.

Pomocne przy tym bywają raporty międzynarodowych instytucji, np. takie, jak wczorajszy raport OECD o rynku pracy w 31 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państwach świata, czy podniesienie prognozy globalnego wzrostu gospodarczego z 4,1 do 4,6 proc. przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Obie analizy zwracają uwagę na ryzyko rozprzestrzenienia kłopotów najbardziej zadłużonych państw Europy na cały region, a OECD przestrzega, że zbyt gwałtowne cięcia wydatków mogą przekreślić próby zmniejszenia bezrobocia do poziomów sprzed kryzysu, co wymaga stworzenia w najbardziej rozwiniętych gospodarkach ponad 17 mln miejsc pracy.

Zobacz też: Bezrobocie spadło w czerwcu

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...