Jak skutecznie walczyć z nierzetelnymi płatnikami

Narzekasz na problemy z niesolidnymi kontrahentami? Opóźnienia w płaceniu faktur pogarszają płynność finansową twojej firmy? Dowiedz się jak walczyć z nierzetelnymi płatnikami.

O istnieniu biur informacji gospodarczych wie większość prowadzących firmę. Jak wynika z badania MillwordBrown SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników ERIF, BIG jest zdaniem przedsiębiorców jednym z trzech najlepszych sposobów na skuteczną walkę z niespłaconymi długami. Od połowy czerwca, gdy weszła w życie nowa ustawa regulująca działanie BIG, jeszcze łatwiej wykorzystać ich potencjał. 

Teraz dane nierzetelnego płatnika do biur informacji gospodarczych może dopisać praktycznie każdy. Trzeba tylko spełnić określone warunki.

Gdy wierzycielem jest konsument, konieczny jest wyrok sądu i wysłane 2 tygodnie wcześniej powiadomienie o planowanym wpisie. Osobnych regulacji musi natomiast przestrzegać firma. Gdy jej dłużnikiem jest inny przedsiębiorca, wartość zadłużenia musi być większa niż 500 zł, a gdy z zapłatą spóźnia się osoba fizyczna – 200 złotych. Termin płatności powinien upłynąć co najmniej 60 dni wcześniej. Należy również pamiętać, by na miesiąc przed planowanym wpisem poinformować o tym fakcie dłużnika. Tu wystarczy list polecony.

Odzyskiwanie długów przy pomocy biura informacji gospodarczej jest szybkie, proste i skuteczne.

  • Niemal cała procedura umieszczania nierzetelnego płatnika odbywa się przez Internet;
  • Aby umieścić dane w BIG należy tylko zawrzeć z biurem umowę. Od tego momentu można przekazywać dane o dłużniku wraz z informacjami o jego zobowiązaniu;
  • Większość podmiotów reguluje swoje zobowiązania albo po otrzymaniu ostrzeżenia o wpisie albo po znalezieniu się na czarnej liście BIG-u.

BIG mogą pomóc nie tylko w odzyskiwaniu długów. Poza możliwością wpisania dłużnika do rejestru, dla przedsiębiorców niezwykle istotne jest weryfikowanie potencjalnych partnerów biznesowych pod kątem ich rzetelności płatniczej. W BIG można sprawdzić, czy przyszły kontrahent lub partner biznesowy ma problemy z płaceniem swoich faktur czy nie. Dzięki takiej przezorności można ustrzec firmę przed stratami. Nie trzeba przekonywać, jakie to ważne, gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż w 2009 roku upadłość ogłosiło blisko 700 polskich firm. W wielu przypadkach powodem były trudności z odzyskaniem gotówki za sprzedane towary i świadczone usługi.

Polecamy serwis Windykacja

Biura informacji gospodarczej mogą zostać także wykorzystane w budowaniu własnej wiarygodności finansowej. W przypadku np. regularnego spłacania rat kredytu można domagać się od wierzyciela wpisania do BIG pozytywnych danych o terminowych spłatach. Informacje o rzetelnym regulowaniu zobowiązań finansowych może być przechowywana przez 10 lat.
Istotną, z punktu widzenia każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą, jest również możliwość pozyskania od biura informacji gospodarczej danych na własny temat. Dla każdego przedsiębiorcy, informacje o tym, kto sprawdzał jego wiarygodność finansową mogą być również przydatne.

Obecność firmy na czarnej liście dłużników to często w praktyce biznesowy wyrok. Jego skutkiem może być np. odcięcie od możliwości zaciągnięcia kredytu. Nie jest to z resztą jedyna konsekwencja. Inne wymierne dolegliwości to utrudnienia w dostępie do leasingu, w podpisaniu umowy najmu np. biura czy magazynu czy lub też w korzystaniu z Internetu, telewizji czy telefonu.

Warto więc korzystać z możliwości, jakie oferują biura informacji gospodarczej. Opłaca się sprawdzać rzetelność płatniczą kontrahentów oraz budować własną finansową wiarygodność. W biznesie bowiem przejrzystość jest w cenie.

Źródło:Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...