Ryzyko korekty na giełdach zmalało

Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.
rozwiń więcej
inforCMS
We wtorek 20 kwietnia br. sesja na parkietach europejskich upłynęła pod znakiem wzrostów. Można śmiało stwierdzić, że ryzyko korekty, które zawisło nad rynkami zostało zdecydowanie oddalone.

Inwestorom w dniu wczorajszym pomogły lepsze dane makro, na czele z publikacją niemieckiego indeksu ZEW, które obrazuje nastroje niemieckich inwestorów. Dobrymi wynikami pochwalił się także Goldman Sachs, co także pozytywnie wpłynęło na decyzje graczy. Optymizm inwestorów doprowadził do wzrostów na giełdach we Frankfurcie oraz Paryżu, które przekroczyły 1,4 proc. Jedynie w Londynie indeks FTSE100 zyskał 0,97 proc.

Wczorajszy dzień dla GPW również był bardzo udany. Indeks WIG20 w trakcie sesji systematycznie piął się coraz wyżej, a na zamknięciu zyskał 1,38 proc.

Wszystko dzięki dobrej postawie spółek surowcowych, jak również sektora bankowego. Warto wspomnieć o wczorajszych danych dotyczących produkcji przemysłowej, które pozytywnie zaskoczyły analityków (produkcja wzrosła o 12,3 proc. r/r).

Opublikowane dane pomogły w umocnieniu złotego. Nasza waluta zyskała w stosunku do euro i dolara. Wczorajszy dzień przyniósł także wzrosty na rynku surowców, cena ropy oraz złota poszła wczoraj w górę o ponad 0,4 proc.

Dobrą sesję zaliczyły wczoraj indeksy na Wall Street, a wszystko dzięki lepszym od oczekiwań wynikom spółek m.in. Harley-Davidson. Indeks S&P500 przebił poziom 1200 punktów i zyskał na zamknięciu 0,81 proc., podobnie jak wskaźnik sektora technologicznego Nasdaq. Dzisiaj rano rosły również rynki azjatyckie, dzięki lepszym od oczekiwań wynikom spółki Apple, które zostały opublikowane po sesji w USA.

Można śmiało stwierdzić, że sytuacja została ponownie opanowana przez kupujących. Ryzyko ewentualnej korekty zostało oddalone, a inwestorzy znowu złapali wiatr w żagle. Póki co rynkom cały czas pomagają lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne spółek oraz dane makro, jeśli taka tendencja zostanie utrzymana do końca tygodnia to możemy wkrótce zobaczyć nowe szczyty. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...