Korekta na GPW

Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.
rozwiń więcej
inforCMS
W poniedziałek (20 kwietnia br.) na giełdach europejskich indeksy od początku dnia spadały. Jednak w porównaniu z piątkową sesję przecena była jedynie symboliczna.

Wczorajsze notowania przebiegały w cieniu zarzutów wobec Goldman Sachs. Negatywnie na rynek wpłynął także zamknięty ruch lotniczy nad Europą z powodu pyłu wulkanicznego, który przełożył się na spadki cen akcji linii lotniczych. Kiepskie informacje, zrównoważył lepszy od oczekiwań raport kwartalny Citigroup, a także indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board. Na giełdach w Londynie, Paryżu oraz Frankfurcie spadki nie przekroczyły 0,4 proc.

Na GPW wczorajsza sesja wyglądała zdecydowanie gorzej. Nasz parkiet na informacje zza Oceanu zareagował z opóźnieniem, a indeks WIG20 stracił na zamknięciu 2,33% i był jednym z najsłabszych indeksów w Europie.

Dobre dane z naszej gospodarki dotyczące wynagrodzeń (4,8 proc., wobec oczekiwanych 2,9 proc.), jak również zatrudnienia zostały całkowicie zignorowane przez inwestorów. Słaba postawa GPW, jak również wypowiedź Ludwika Koteckiego podsekretarza stanu w MF o tym, że złoty jest zbyt silny odbiła się na zachowaniu naszej waluty.

Euro kosztowało wczoraj 3,89 zł, natomiast dolar 2,89 zł. Warto odnotować wczorajszy ponad 1 proc. spadek cen ropy, baryłka surowca obecnie wyceniania jest poniżej 84 dolarów.

Wczorajsza sesja na Wall Street niespodziewanie zakończyła się niewielkimi wzrostami. Dzięki udanej końcówce notowań, indeks S&P500 zyskał na zamknięciu 0,45 proc., DJIA 0,65 proc. Bez wątpienia na graczy podziałały lepsze wyniki Citigroup, jak również niejednoznaczne głosowanie członków SEC w sprawie pozwania Goldman Sachs. W ślad za inwestorami w USA poszli gracze w Azji. Tamtejsze indeksy dzisiaj rano również rosły.

Pretekst do korekty w końcu się znalazł, pytanie jest w zasadzie tylko jedno, jak będzie ona przebiegać i czy długo potrwa. Póki co GPW nadal znajduje się powyżej 2500 punktów, które stanowi istotne wsparcie. Sytuacja na rynkach zagranicznych także jest zmienna i nie można jednoznacznie powiedzieć, która strona obecnie ma przewagę. Jak pokazała wczorajsza sesja na Wall Street byki wciąż walczą, tak więc trzeba cierpliwie czekać na dalszy rozwój wydarzeń. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...