Skromne obroty na GPW

Emil Szweda
rozwiń więcej
inforCMS
Zarówno WIG jak i WIG20 zdołały na początku notowań ustanowić nowe szczyty hossy, ale nie utrzymały ich do końca dnia. Przy nikłych obrotach ceny akcji spadły poniżej piątkowego zamknięcia.

Skromne obroty - które stają się tradycją GPW na poniedziałkowych sesjach - nie pozwalają na wyciąganie daleko idących wniosków z dzisiejszych notowań. Rekord hossy z jednej strony powinien mobilizować popyt do większego wysiłku, ale skoro przewagę osiągnęli sprzedający, wówczas należałoby wyciągnąć wnioski wprost przeciwne.

Ponieważ jednak ani jedna, ani druga strona rynkowych działań nie położyła na stole większej gotówki, możemy mówić tylko o niewiele znaczących wahaniach cenowych, zaś pojawienie się w tych okolicznościach rekordu hossy wygląda bardziej na dzieło przypadku, niż odzwierciedlenie rynkowych nastrojów.

Rano sytuacja mogła wydawać się nerwowa. Z jednej strony inwestorzy poznali bardzo dobre dane o sprzedaży detalicznej w Japonii (wzrost o 4,2 proc.), z drugiej zaś napływały elektryzujące doniesienia z Moskwy. Dla rynków - nie tylko warszawskiego - ważniejsze okazały się dane makro, zwłaszcza że również indeksy nastrojów w gospodarce europejskiej okazały się wyższe od oczekiwań.

Jednak zaraz po ich publikacji nastroje inwestorów zaczęły się pogarszać i do końca sesji indeksy osuwały się nie niepokojone przez kupujących. Nawet kolejna porcja danych makro - wydatki Amerykanów wzrosły piąty miesiąc z rzędu mimo stagnacji dochodów - która pozwoliła na wzrostowe otwarcie na Wall Street, nie była w stanie odmienić losów sesji w Warszawie, gdzie w ostatnich minutach WIG20 i WIG zeszły poniżej poziomów zamknięcia z piątku.

W mediach nadal sporo miejsca poświęca się widocznemu wzrostowi rentowności obligacji amerykańskich, która sięga już 3,92 proc. (papiery 10-letnie), wobec 3,53 proc. na koniec lutego. W opinii dealerów obligacji, to dopiero początek ich wzrostu, a niektórzy (Morgan Stanley) nie wykluczają ich wzrostu nawet do 5,5 proc. Takie prognozy poniekąd tłumaczą opieszałość popytu na rynkach akcji (bo wzrost kosztów finansowania może obniżać zyski przedsiębiorstw). Z drugiej strony pieniądze z rynków obligacji muszą gdzieś przepłynąć.

Euro umacniało się dziś do dolara, ale nie był to silny wzrost. MFW przypomniało, że może udostępnić Grecji pomoc finansową tylko wówczas, jeśli Grecja o nią poprosi. A nie jest to przecież przesądzone, skoro warunki tej pomocy mogą być trudne do zrealizowania. U nas dolar ponownie spadł poniżej 2,90 PLN, euro do 3,883 PLN, a frank do 2,711 PLN czyli o 0,8 proc.

Notowania ropy zareagowały na słabość dolara silnym wzrostem - ropa w NY kosztuje 82 dolary za baryłkę, to jest o 2,4 proc. więcej niż w piątek i najwięcej od 10 dni. Złoto podrożało znacznie skromniej, bo o 0,2 proc., a miedź zyskała 2,8 proc. i jest najdroższa od prawie trzech miesięcy.

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...