Nieliczni zarobią na osłabieniu złotego

Marcin Krasoń
rozwiń więcej
inforCMS
Co trzeci produkt strukturyzowany, który pojawił się na rynku w tym roku, oparty był na kursie euro, ale tylko najzamożniejsi otrzymali szansę zarabiania na osłabieniu naszej waluty.

48 struktur opartych na kursie euro to pozorny komfort dla inwestorów. Ponad połowa z tego to produkty przygotowane dla klientów BZ WBK Pivate Bank, którzy mogą w jedną lokatę zainwestować co najmniej 20 tys. złotych. Od początku roku co dwa tygodnie bank przeprowadza kolejne subskrypcje czterech lokat – po dwie nastawione na wzrost oraz na spadek kursu EUR/PLN. O swoich najzamożniejszych klientów podobnie dba Citi Handlowy, który kilka razy w miesiącu oferuje im obligacje strukturyzowane oparte na różnych instrumentach finansowych. Przeciętny klient polskiego banku o takim wyborze produktów inwestycyjnych może tylko pomarzyć.

Pomijając VIP-owskie oferty, od początku roku pojawiło się 18 struktur powiązanych z kursem euro. Siedem z nich (te z Kredyt Banku i Raiffeisen Banku Polska) wypłaci inwestorom zysk jeśli kurs EUR/PLN będzie w miarę stabilny, pozostałe zaś obstawiają większe lub mniejsze umocnienie złotego. Jest to zgodne z prognozami większości ekonomistów – typują oni dalsze umacnianie naszej waluty. Taki scenariusz przewidują Bank BGŻ, Bank PBH, Bank Millennium, ING Bank Śląski oraz Noble Bank. Najwięcej można będzie zarobić na dostępnej w Banku BPH Lokacie Kurs na Złotego II, która przy 90-proc. gwarancji kapitału, wypłaci co najmniej 300 proc. tego, o ile umocni się złoty wobec euro.

Zobacz też serwisy: Kursy walut, Inwestycje, Lokaty

Ale co jeśli klient przewiduje inaczej i chciałby zarobić na wzroście kursu? Owszem, może kupić na rynku walutę, ale po pierwsze narażony jest na koszty spreadu, które pochłoną znaczną część jego zysku, a po drugie – nie ma ochrony kapitału, która jest najważniejszą cechą produktów strukturyzowanych. Granie na rynku Forex to w ogóle zabawa ryzykowna przeznaczona tylko dla zaawansowanych.

Struktur nastawionych na kurs po prostu na rynku nie ma. Owszem, ci których stać na wyłożenie kilku milionów złotych mogą liczyć na to, że bank specjalnie na ich miarę „uszyje” produkt – dokładnie taki jaki sobie klient wymarzy. Ale takie osoby stanowią zdecydowaną mniejszość.

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...