Dane makroekonomiczne nie wpłynęły na rynek giełdowy

Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.
rozwiń więcej
Czwartkowa sesja (18 marca br.) na giełdach europejskich zakończyła się spadkami. Indeksy po słabym początku dnia mozolnie starały się odrabiać straty, ale strach przed korektą w USA wziął górę.

Publikowane dane makroekonomiczne, nie miały zbyt wielkiego wpływu na rynek, inflacja CPI w USA była zgodna z oczekiwaniami, podobnie jak indeks FED z Filadelfii (określa koniunkturę w tamtym regionie), a także dane o ilości bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Indeksy zakończyły sesję minimalnie pod kreskę, niemiecki indeks DAX stracił 0,2 proc., londyński FTSE 0,04 proc., a francuski CAC40 0,5 proc.

Bliskość szczytów skłoniła część inwestorów do realizacji zysków także na GPW, w czwartek na naszej giełdzie dominowali sprzedający. Indeks WIG20 zakończył sesję spadkiem o 0,83 proc., a słabą postawę zawdzięcza głównie zachowaniu sektora bankowego na czele z akcjami banku PEKAO oraz surowcowego.

Znacznie lepiej na tym tle wypadły małe i średnie spółki, spadki w przypadku indeksów mWIG40 oraz sWIG80 były minimalne. Słabsza postawa GPW przyczyniła się do osłabienia złotego, który w czwartek stracił zdecydowanie do dolara (ponad 1 proc.), a także do euro.

Kurs USD/PLN dotarł do poziomu 2,84 zł, w przypadku EUR/PLN było to 3,87 zł. Na rynku surowcowym cena ropy zanotowała lekką korektę i obecnie za baryłkę należy zapłacić ok. 82 dolarów, dobrze spisuje się złoto, którego cena przebiła 1125 dolarów za uncję.

Gracze na Wall Street zrobili swoim europejskim kolegom małego psikusa. Czwartek za Oceanem upłynął pod znakiem ósmego z rzędu wzrostu indeksu Dow Jones (+0,42 proc.), na czele z akcji spółki Boeing. Dobrze radził sobie także sektor technologiczny, a indeks Nasdaq zakończył sesję zwyżką o 0,4 proc., indeks S&P500 stracił 0,03 proc. Dzisiaj rano rosły także rynki azjatyckie, japoński Nikkei zyskał na zamknięciu 0,75 proc.

Po tak długiej serii wzrostowej czymś naturalnym wydaje się korekta, ale póki co taki scenariusz się nie sprawdza. Bliskość maksimów sprawiła jednak, że część inwestorów rozpoczęła sprzedaż akcji, bojąc się podwójnego szczytu. Z każdym kolejnymi dniem bykom jest coraz trudniej wygenerować wzrosty, ale brak negatywnych informacji sprawia, że póki co kolor zielony nadal dominuje na większości rynków. W takim tonie powinna upłynąć także dzisiejsza sesja. 

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...