Ceny srebra - jak się zmieniały na przestrzeni lat?

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
ceny srebra
Ceny srebra są skorelowane z cenami złota. Teoretycznie oba te kruszce powinny wspólnie dzielić wzloty i upadki. Jednocześnie notowania srebra (podobnie jak złota) są w jakimś sensie odwrotnością siły najmocniejszych światowych walut – jeśli USD się osłabia z powodu wysokiej inflacji to cena uncji srebra powinna pójść w górę. Kursy srebra i wykres inflacji są ze sobą skorelowane. Ponadto wiele zależy od surowcowego popytu na światowym rynku. Branża elektroniczna potrzebuje srebra, podobnie jak szeregu innych metali. Aktualny kurs srebra jest wypadkową kilku czynników. Czy obecne notowanie srebra zachęca do inwestycji w ten kruszec?

Dlaczego przemysł potrzebuje srebra?

Złoto i srebro stanowią dla inwestorów jedną kategorię o nazwie „metale szlachetne”. Różnica użytkowa tych kruszców jest jednak znacząca. W przypadku złota - statystyczna uncja złota jest potrzebna przede wszystkim jako biżuteria, w mniejszym stopniu na potrzeby przemysłowe.

W przypadku srebra jest odwrotnie – również jest wykorzystywane w jubilerstwie jednak większość zapotrzebowania to bardzo specyficzne zastosowania wynikające z jego właściwości fizykochemicznych.

Tańszy ze szlachetnych kruszców jest niezbędnym elementem każdego smartfona (w smartfonie znajdziemy również złoto jednak w mniejszej ilości) lub komputera. Srebro jest ponadto wykorzystywane w medycynie, m. in. ze względu na jego właściwości bakteriobójcze. Istotnym aspektem jest również wykorzystanie srebra w produkcji „zielonej energii”.

Od czego zależy cena srebra? Wykres cen srebra a kurs złota

Rynki mogą traktować metale szlachetne w kategoriach strategicznej rezerwy lub „bezpiecznej przystani” w czasach kryzysów, zwłaszcza wysokiej inflacji. Jeśli bank centralny podwyższy stopy procentowe w celu wzmocnienia dolara, to srebro teoretycznie powinno zniżkować. Jeśli inflacja rośnie, np. wskutek wojny, to wykres cen srebra  powinien pójść w górę (podobnie jak cena złota). Srebro jest siłą rzeczy zależne od ekonomicznych zawirowań na światowych rynkach.

Światowy kryzys sprzed dwóch lat jakim była epidemia Covid-19 spowodował znaczący ale jednak przejściowy spadek cen srebra. W okresie styczeń 2020 – marzec 2020 cena srebra spadła z ok 18 do ok 12 dolarów za uncję. Jednak już we wrześniu 2020 uncja srebra kosztowała 28 USD. Ten przykład pokazuje jak wrażliwe na światowe zawirowania mogą być notowania metali szlachetnych.

Gdyby wziąć pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, to wyraźnie widać że srebro osiągnęło najwyższą cenę niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie, ponad 26 USD za uncję 7 marca 2022. W tym samym dniu najwyższej wartości w ciągu roku zaznał również kurs złota.  W połowie czerwca kurs srebra osiągnął ok. 22 USD za uncję. Notowania tego surowca w drugiej połowie 2022 r. będą zależeć m.in. od decyzji banków centralnych w kwestii stóp procentowych.

Ceny srebra - wykres ostatnich lat.  Sprawdź aktualną cenę srebra

Aktualną cenę srebra oraz wykres ostatnich lat można sprawdzić pod adresem:

https://forsal.pl/finanse/notowania/surowce/SILVER

Wykres cen złota

Aktualny kurs złota można sprawdzić pod adresem:

https://forsal.pl/finanse/notowania/surowce/FGOLD

Podsumowanie

Złoto może być uważane za uzupełnienie koszyka zróżnicowanych aktywów, zwłaszcza w czasach gospodarczej niepewności i wysokiej inflacji. Srebro jest z kolei swoistym dopełnieniem dla droższego  z kruszców. Fizyczne srebro można nabyć zarówno w formie monet, jak i sztabek. Cena sztabki 100 g. srebra to obecnie ok 500 zł. Taki produkt można potraktować nie tylko jak ciekawą opcję inwestycyjną ale również oryginalny pomysł na prezent.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...