Jak sztuczna inteligencja wpływa na zarządzanie zespołem?

for. shutterstock / Shutterstock
Sztuczna inteligencja coraz mocniej wpływa na to, jak funkcjonuje biznes. Dotyczy to nie tylko procesów produkcyjnych czy logistyki, ale też budowy zespołu i roli lidera w firmie. Czy zarządzanie zasobami ludzkimi można skutecznie połączyć z mechanizmami AI?

Organizacje, które chcą się rozwijać, szczególnie dziś muszą stawiać na wdrażanie innowacji związanych z ulepszaniem procesów produkcyjnych, organizacyjnych czy nawet obsługi klienta i rekrutacji. Wiąże się to m.in. z korzystaniem z technologii związanych z automatyzacją, cyfryzacją i sztuczną inteligencją.  O tym, jak wpływają one na rolę przywódcy oraz sposoby zarządzania zespołem, liderzy biznesu i nauki będą rozmawiać w trakcie Made in Wroclaw 2021, bezpłatnej, hybrydowej konferencji biznesowej, która odbędzie się 20 października!

Sztuczna inteligencja to element transformacji przemysłowej Industry 4.0

Głównym wyzwaniem dotyczącym zarządzania zespołem, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, jest zmiana podejścia do podziału zadań i sposobu organizacji pracy firmy.

- Sztuczna inteligencja przestała być już wiele lat temu motywem z literatury science fiction. Dzisiaj to element transformacji przemysłowej Industry 4.0, który pozwala firmom czerpać wiele korzyści i tworzyć istotną wartość z połączenia Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji. W dobie automatyzacji i digitalizacji, mamy już w ręku potężne ilości danych dotyczące naszych procesów produkcyjnych. Wdrożenie wielowymiarowej analityki na bazie różnych źródeł i kombinacji danych pozwala na identyfikację istotnych trendów, ale też uzyskanie strategicznych predykcji dotyczących ryzyk oraz szans związanych z optymalizacją procesów. Efekt to poprawa zarówno bezpieczeństwa pracy, utrzymania ciągłości produkcji jak też podnoszenia jej efektywności w każdym możliwym aspekcie – wyjaśnia Dominika Kawala, Dyrektor Zakładów Produkcyjnych 3M Superhub we Wrocławiu.

Sztuczna inteligencja podnosi efektywność pracy firmy

Mechanizmy AI z pewnością mogą podnosić efektywność pracy firmy. Ich liderzy nie mogą jednak zapominać o tym, że ich wdrażanie wiąże się z pokonywaniem barier psychologicznych u pracowników, a także wzbogacaniem swojego zespołu o nowe kompetencje.

- Wprowadzenie sztucznej inteligencji do zakładu produkcyjnego pociąga za sobą konieczność nadawania pracownikom zupełnie innych ról. Zyskuje na znaczeniu nadzorowanie procesów, kontrola jakości, obsługa i serwisowanie urządzeń. Automatyzacja może zwiększyć produkcję, co również implikuje inną strukturę stanowisk. W tak zaawansowanej technologii nie można całkowicie wyeliminować czynnika ludzkiego. Największy potencjał do rozwoju AI tkwi w procesach produkcyjnych. – komentuje Paweł Pałubiński, General Manager and Chairman of the Board, Collins Aerospace Wrocław.

Lider i zespół w dobie sztucznej inteligencji

O szansach i wyzwaniach dla liderów i ich zespołów będą dyskutować uczestnicy konferencji Made in Wroclaw 2021. W panelu pt. „Lider i zespół w dobie sztucznej inteligencji” wezmą udział przedstawiciele firm i instytucji takich jak: 3M, Collins Aerospace Wrocław, MST Automation Sp. z o.o., Randstad, ASTEK Polska Sp. z o.o. i Politechnika Wrocławska. Poprowadzi go Jarosław Kuźniar.

- Na konferencji Made in Wroclaw, która w tym roku organizowana jest pod hasłem „Driven by intelligence”, już od 5 lat spotykamy się z liderami biznesu, naukowcami i innowatorami po to, by rozmawiać o trendach, zjawiskach i technologiach, które kształtują naszą gospodarkę. W tym roku nie jest inaczej. Będziemy dyskutować o różnych obszarach, na które wpływ ma AI. Nie mogliśmy pominąć kwestii zarządzania zespołem i przywództwa, relacji człowiek – sztuczna inteligencja – komentuje Magdalena Okulowska, Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Udział w konferencji Made in Wroclaw 2021 jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja na www.made-in-wroclaw.pl. Oprócz panelu dyskusyjnego pt. „Lider i zespół w dobie sztucznej inteligencji”, w trakcie wydarzenia odbędą się też dyskusje o branżach e-commerce oraz MedTech, których rozwój napędza AI.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...