Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

Pakiet dla zagranicznych inwestorów ma sprowadzić do Polski dużych przedsiębiorców, w tym zagranicznych gigantów.
Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

Pakiet dla zagranicznych inwestorów

Jak zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, chodzi o pakiet zmian, który pozwoli sprowadzić do Polski dużych przedsiębiorców, w tym zagranicznych gigantów.

- Chcemy, żeby podatkowe ramy działania holdingów w Polsce stały się jednymi z najbardziej konkurencyjnych w Unii Europejskiej. Pierwszy raz w historii chcemy zaprezentować kompleksowe podejście do tego wyzwania, a konkretnie spójną, kompletną ofertę dla dużych podmiotów rozważających zainwestowanie w Polsce - powiedział Sarnowski.

Dodał, że instytucje finansowe i banki analizują możliwość przeniesienia działalności do krajów naszego regionu, a resortowi finansów zależy na tym, by znosić bariery, które mogą widzieć w polskich przepisach podatkowych. Rozwiązaniem zachęcającym do wyboru konkretnego kraju, jako miejsca siedziby, jest opcja opodatkowania VAT-em usług finansowych.

Obecnie usługi finansowe są bezwarunkowo zwolnione z VAT, co ma swoją cenę, bowiem firmy nie mogą odliczać podatku naliczonego. W efekcie instytucja traktowana jest jak konsument, kupuje wszystko z VAT-em, a swoje usługi sprzedaje jako zwolnione.

- Brak możliwości odliczenia VAT-u od ponoszonych przez instytucje wydatków utrudnia firmom wejście na polski rynek. Te, które działają, mają znacznie utrudniony wzrost - tłumaczył Sarnowski.

Wybór opodatkowania VAT-em

Propozycja MF przewiduje, że instytucja będzie mogła wybrać opcję opodatkowania VAT-em, wówczas będzie się rozliczała jako podatnik VAT czynny i będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami. Opcja ta będzie dotyczyć tylko usługi B2B, nie będzie miała żadnego wpływu na cenę dla konsumentów. Sarnowski dodał, że rozwiązanie to nie będzie mogło objąć usług ubezpieczeniowych, co związane jest z regulacjami UE.

Ministerstwu zależy, aby inwestorom zapewnić jak największą elastyczność w kształtowaniu portfela inwestycji. Obecnie spółki z UE i EOG nie płacą podatku od wypłacanej dywidendy, pod warunkiem, że w spółce posiadają udziały od co najmniej dwóch lat. Regulacje te nie dotyczą inwestorów spoza UE i opodatkowania zysków ze sprzedaży udziałów.

Polska Spółka Holdingowa

Sarnowski przedstawił propozycję rozwiązania - Polską Spółkę Holdingową (PSH). Jej inwestorem będą mogły być firmy z całego świata poza rajami podatkowymi. Warunkiem będzie posiadanie przynajmniej 10 proc. udziałów w spółce zależnej przez co najmniej rok. Dywidenda otrzymywana ze spółki zależnej będzie dla nich zwolniona z podatku w 95 proc.

Według Sarnowskiego, firmy pochodzące z UE będą mogły zdecydować, czy korzystają z całkowitego zwolnienia z podatku po dwóch latach posiadania akcji czy z 95-procentowego dwa razy szybciej, czyli już po roku.

Wiceminister dodał, że obecnie, jeśli "spółka matka" decyduje o sprzedaży swojej spółki córki, to od zbycia udziałów płaci 19 proc. CIT. Polskie przepisy, inaczej niż w niektórych krajach UE, ograniczają więc swobodę firm w kształtowaniu portfela inwestycji, bo sprzedając udziały nie można zainwestować tej samej kwoty w inne przedsięwzięcie.

Podatkowa Grupa Kapitałowa

Zaprezentowano też rozwiązania dla inwestorów, którzy prowadzą działalność przy wykorzystaniu wielu podmiotów. Im dedykowana jest Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK), model biznesowy, którego zaletą jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów i strat przez spółki wchodzące w skład grupy. Transakcje wewnątrz grupy nie podlegają regulacjom dotyczącym cen transferowych.

"Będziemy proponować szereg zmian, które już od początku przyszłego roku złagodzą zasady tworzenia i funkcjonowania Podatkowych Grup Kapitałowych" - zapowiedział Sarnowski. Tłumaczył, że obecnie PGK mogą teraz utworzyć spółki kapitałowe, których przeciętna wysokość kapitału zakładowego wynosi pół miliona zł. "Proponujemy zmniejszenie tej wartości o połowę, czyli do wysokości 250 tys. W naturalny sposób możliwość założenia grupy podatkowej będzie w ten sposób otwarta również dla mniejszych podmiotów" - powiedział.

Zniesienie warunku rentowności

MF chce też zlikwidować warunek, który stanowi, że spółki zależne w grupie nie mogą posiadać udziałów w innych spółkach zależnych w grupie. Resort chce też dopuścić połączenia, przekształcenia oraz podziały spółek, które tworzą PGK. Zniesiony ma być też warunek rentowności, której brak skutkuje automatyczną utratą przez grupę statusu podatnika. Zmiany mają dotyczyć także - z ograniczeniem - rozliczeń zakumulowanych strat sprzed wejścia do grupy.

Resort finansów chce także, żeby jak najszerzej dostępne były Podatkowe Grupy VAT. "Już od stycznia przyszłego roku chcemy otworzyć je nie tylko na firmy, które spełniają warunki grupowania w CIT, ale szerzej, na grupy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W grupie VAT już od stycznia przyszłego roku nie będzie limitu minimalnej wysokości kapitału zakładowego. Dodatkowo zmniejszymy kryterium udziałowe, które wyniesie tylko 50 proc., a nie, tak jak w Grupach CIT 75 proc." – poinformował.

Interpretacja 590

Kolejny komponent projektu to stworzenie warunków do tego, aby strategiczny inwestor miał możliwość szybkiego otrzymania informacji o podatkowych konsekwencjach planowanej inwestycji.

Zgodnie z informacją MF, Interpretacja 590 obejmować będzie nie tylko interpretację indywidualną, ale także ekwiwalent wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, opinii zabezpieczającej i uprzedniego porozumienia cenowego. Po zawarciu umowy z inwestorem, będzie obowiązywała przez 5 lat od daty jej wydania. Możliwe będą renegocjacje jej treści skutkujące zmianami w porozumieniu, w tym przedłużeniem okresu jego obowiązywania. (PAP)

autor: Marcin Musiał

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

pokaż więcej
Proszę czekać...