Rodzaje utworów chronionych prawem autorskim

Jarosław Góra
Aplikant adwokacki
rozwiń więcej
inforCMS
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, czyli utwór. Jakie są zatem rodzaje utworów?

Czasem wydaje się, że już wszystko zostało wymyślone i dzisiejsza sztuka, czy szerzej działalność twórcza, niezależnie od dziedziny, stanowi nieustanny ciąg skojarzeń, inspiracji, nieostrych zapożyczeń, czy wręcz oczywistych przeróbek. Tematy i pomysły siłą rzeczy się powtarzają, a konkretne utwory, będąc ich realizacją często są podobne w formie i treści.


Z punktu widzenia prawa autorskiego dotykamy tutaj kwestii związanej z utworami samoistnymi, zależnymi oraz inspirowanymi.


Utwór samoistny i zależny


Utwór samoistny to taki, który nie zawiera jakichkolwiek twórczych elementów innych utworów lub innych utworów w całości. Utwory takie powstają na skutek całkowicie indywidualnej pracy twórczej danego twórcy, niepodlegającej wpływom innych twórców i ich dzieł. Osobiście wydaje mi się, że taki rodzaj twórczości nie jest w praktyce możliwy i każdy, choćby podświadomie, tworząc korzysta z elementów, które gdzieś kiedyś widział. Często wydaje nam się, że sami wpadliśmy na jakieś rozwiązanie, czy sposób przedstawienia idei, a w rzeczywistości jest inaczej i nasza pamięć płata nam figle.


Utwór zależny (zwany również opracowaniem), będący utworem niesamoistnym, to taki, który zawiera elementy innych utworów, a wręcz opiera się na nich. Chodzi przede wszystkim o tłumaczenia, przeróbki, czy adaptacja.


Zobacz również: Tantiemy za odtwarzanie muzyki


Utwór inspirowany


Najtrudniej jest z utworami inspirowanymi. Te z definicji nie zawierają elementów innych utworów, ale wyraźnie się na takich opierają - mówi się, że powstają jako reakcja twórcy na inny utwór.


Autorskie prawa osobiste i majątkowe (te drugie co do zasady) powstają na rzecz twórcy danego utworu i to niezależnie, czy będzie to utwór samoistny, czy zależny. Ustalenie z jakim rodzajem utworu mamy do czynienia jest jednak niezwykle istotne w zakresie możliwości korzystania z niego.


Zgodnie bowiem z podstawową zasadą prawa autorskiego rozporządzanie i korzystanie z opracowania (utworu zależnego) zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego. Korzystanie z utworu zależnego bez uzyskania zezwolenia twórcy utworu pierwotnego naraża na odpowiedzialność (m.in. odszkodowawczą), ponieważ stanowi przykład naruszenia praw autorskich.

 
Zadaj pytanie na naszym FORUM: Finanse

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...