Dobry biznesplan oznacza sukces

Edyta Dobrowolska
rozwiń więcej
inforCMS
Każda firma, która chce sprostać konkurencji, musi sięgnąć po kredyt inwestycyjny. Tylko z własnych środków nie da się bowiem zagwarantować płynnego rozwoju przedsiębiorstwa.

Środki finansowe przeznaczone przez banki na kredytowanie działalności gospodarczej zazwyczaj podzielone są na kredyty obrotowe i kredyty inwestycyjne. Pierwsze służą finansowaniu bieżących potrzeb: zakupu towarów i usług niezbędnych dla utrzymania produkcji, wydatków na płace, podatków lub zobowiązań wobec ZUS itd. Ułatwiają więc utrzymanie równowagi między wpływami a wydatkami, czyli mówiąc inaczej, gwarantują utrzymanie płynności firmy. Dlatego najlepszych produktem z tej kategorii są ovedrafty czy stałe linie kredytowe. Takie pożyczki klasyfikowane są więc do kategorii kredytów krótko- i średnioterminowych.

Kredyty inwestycyjne z kolei przeznaczone są na pomnażanie majątku firmy, czyli zakup środków trwałych, budowę lub rozbudowę, poprawę zdolności produkcyjnych, zakup patentów, licencji czy na przejęcia innych przedsiębiorstw. Ponieważ takie przedsięwzięcia wymagają znacznych środków, z reguły kredyty inwestycyjne są kredytami długoterminowymi.

Przedsiębiorca, który ubiega się o taki kredyt, musi posiadać bieżącą i perspektywiczną zdolność kredytową w okresie kredytowania, a finansowane przedsięwzięcie powinno wykazywać się ekonomiczną i finansową efektywnością. Dlatego w czasie zabiegów o kredyt inwestycyjny tak ważne jest odpowiednie przygotowanie biznesplanu. Bez akceptacji zawartych w nim założeń przez bank nie ma bowiem co marzyć o pozyskaniu środków na dane przedsięwzięcie.

Inną specyfiką tego rodzaju kredytów jest stosunkowo duża kontrola banku w toku realizacji inwestycji. Bardzo często pieniądze pożyczane przez bank na inwestycje wypłacane są w transzach, a umowa kredytowa zawiera ściśle określone warunki, które muszą być spełnione, by kolejna część kredytu została uruchomiona. Bywa, że bank dokładnie kontroluje, czy środki z kredytu wydatkowane są ściśle na cele określone w umowie kredytowej.

Dużym problemem nieułatwiającym korzystania z kredytów inwestycyjnych, zwłaszcza przez małe i średnie firmy, jest ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia. Gdy firma nie ma odpowiednio dużego własnego majątku, może mieć kłopot z pożyczeniem kwoty niezbędnej do zrealizowania przedsięwzięcia.

Warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca, który nie ma wystarczającego własnego zabezpieczenia kredytu, może skorzystać z funduszy poręczeniowych. Najważniejszym jest Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych. Jest on co prawda zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale w praktyce o poręczenie przedsiębiorca ubiega się za pośrednictwem banku, która ma mu udzielić kredytu inwestycyjnego.

Umowę z BGK w tym zakresie mają wszystkie duże banki działające w Polsce, które mają ofertę kredytową dla przedsiębiorstw.

CECHY KREDYTU INWESTYCYJNEGO

Kredyt średnio- lub długoterminowy (zazwyczaj kredytowanie do 10 lat). Może być przeznaczony na finansowanie zakupu środków trwałych, budowę, rozbudowę, poprawę zdolności produkcyjnych lub handlowo-usługowych, odtworzenie lub modernizację działalności gospodarczej, jak również zakup patentów, licencji, know-how, a nawet przejęcie innych firm. Możliwa krótkookresowa karencja (pół roku, rok) w spłacie kapitału przy konieczności spłaty tylko odsetek. Wkład własny kredytobiorcy 25-35 proc. Kredyt w złotych, euro, dolarach, frankach szwajcarskich lub w innej walucie. Oprocentowanie zmienne.

Koszt poręczenia

1-2 proc.

Koszt poręczenia kredytu przez Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych zależy od długości okresu poręczenia i wynosi 1-2 proc. pożyczanego kapitału

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...