Wekslem można zapłacić zobowiązania

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Weksel skutecznie zabezpiecza pożyczone pieniądze. Można traktować go też jako papier wartościowy i regulować nim swoje zobowiązania.

Weksel spełnia trzy funkcje: płatniczą (zwaną też kredytową), zabezpieczającą i obiegową. Najczęściej stosowany jest jako zabezpieczenie pożyczki oraz w obrocie gospodarczym między przedsiębiorcami. Powinien być sporządzony na piśmie, odręcznie podpisany, natomiast na wystawionym przez osobę prawną musi być jeszcze dodatkowo pieczątka firmy. Chodzi o to, aby weksel uznać za zobowiązanie firmy, a nie osobiste zobowiązanie osoby, która się podpisała. Gdyby weksel wystawili wszyscy wspólnicy, to powinni go wszyscy podpisać. Wprawdzie za zobowiązania spółki cywilnej odpowiadają wszyscy wspólnicy, ale za zobowiązania z weksla odpowiadają osoby, które są na nim podpisane.

Posiadanie weksla ułatwia egzekucję nieuiszczonej w terminie należności, ponieważ pozwala szybko uzyskać sądowy nakaz zapłaty. Natomiast nie gwarantuje odzyskania pieniędzy, gdyby dłużnik okazał się niewypłacalny.

KIEDY WYSTAWIAMY WEKSEL

Weksel najczęściej wystawiany jest w następujących przypadkach:

• Przy zaciąganiu kredytu

• Przy udzielaniu pożyczki

• W razie robienia zakupów, jeśli nabywca w tej chwili nie ma pieniędzy, a otrzyma je wkrótce i będzie mógł zapłacić

Warto wziąć weksel

Gdy wierzyciel udziela dłużnikowi kredytu i przyjmuje od niego weksel z zapisaną należną do zapłaty kwotą, to wówczas weksel spełnia funkcję płatniczą. Zapłata nastąpi dopiero po pewnym czasie od wystawienia weksla. Weksel zabezpiecza zapłatę do wysokości wystawionej na nim kwoty i na tym polega jego funkcja zabezpieczająca. Gdyby został wystawiony weksel in blanco, to każdy kto się na nim podpisze uzyska status dłużnika i będzie miał obowiązek zapłacić podaną na wekslu kwotę.

Wekslem można obracać wielokrotnie aż do dnia jego płatności. Przenoszony jest przez indos z jednej osoby na drugą. Na takim obrocie wekslem polega trzecia funkcja weksla - obiegowa.

Osoba, która wystawia weksel, zobowiązuje się, że sama zapłaci wpisaną na nim kwotę wierzycielowi w konkretnym terminie i w określonym miejscu. Taki dokument określa się jako weksel własny.

W obrocie występują też weksle trasowane, w których wystawca weksla poleca uregulować należności z wierzycielem osobie trzeciej, najczęściej będącej jego dłużnikiem. Gdyby trasant zapłacił, to wówczas wystawca weksla zostaje zwolniony ze swojego długu.

Weksel in blanco

W obrocie występują weksle in blanco, które mają jedynie podpis, natomiast pozostałe rubryki nie są wypełnione. Najczęściej zabezpieczają zobowiązania pieniężne, na przykład kredyt, pożyczkę, gwarancję bankową. Wekslami in blanco mogą być zarówno weksle własne, jak i trasowane. Charakteryzują się tym, że dopiero po wręczeniu wierzycielowi zobowiązują go do zapłaty.

Osoba wystawiająca weksel in blanco powinna zabezpieczyć się przed nieuczciwym wypełnieniem go. Chodzi o to, aby aktualny jego posiadacz nie wypełnił go w sposób niezgodny z wcześniejszymi ustaleniami, na przykład wpisując znacznie wyższą kwotę, krótszy termin wykupu albo inne miejsce.

Dlatego wystawca weksla in blanco zanim go podpisze może jeszcze zawrzeć z wierzycielem tzw. deklarację wekslową zwaną umową wekslową. Strony ustalają, w jakich okolicznościach i w jaki sposób może zostać uzupełniony weksel. Gdyby później doszło między nimi do sporu, to dłużnik będzie mógł powoływać się na to, że treść weksla jest inna niż deklaracja wekslowa.

Gdyby jednak weksel został wypełniony niezgodnie z umową wekslową, to nadal jest ważny i może zostać przedstawiony do wykupu. Gdyby spór między stronami rozstrzygał sąd, to wówczas może nakazać wierzycielowi oddanie dłużnikowi nienależnie pobranej kwoty w dodatku z odsetkami.

OPROTESTOWANIE WEKSLA

Jeżeli dłużnik odmawia zapłaty weksla, na którym jest podpisany, to wierzyciel powinien oprotestować weksel. Protest weksla sporządza notariusz. Jest to protokół odmowy zapłaty. Wystawca weksla nie może się uwolnić od odpowiedzialności nawet przez protest.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

małgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...