Jak zarządzać kontem osobistym i firmowym

Edyta Dobrowolska
rozwiń więcej
inforCMS
By nie płacić podatku od nadwyżek finansowych, można zrezygnować z ich oprocentowania lub transferować nadwyżki na konto osobiste. Najlepiej w tym samym banku, który prowadzi rachunek gospodarczy.


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zwłaszcza w niewielkim zakresie, zazwyczaj traktują konieczność zakładania i utrzymywania specjalnego rachunku bankowego jako dokuczliwą dolegliwość. I gdyby miały wybór, takiego konta z pewnością by nie zakładały. Tymczasem, po dokładniejszej analizie, można dojść do wniosku, że z posiadaniem takiego rachunku wiązać się mogą duże korzyści - pod warunkiem że przedsiębiorca wybierze właściwy dla siebie produkt bankowy oraz zdecyduje się aktywnie zarządzać swoimi finansami.


Ponieważ jednak w konkretnych sytuacjach rozwiązanie dobre dla osoby prowadzącej działalność o dużych obrotach wcale nie musi być równie korzystne dla firmy przeprowadzającej w miesiącu kilka operacji, nim skorzystamy z oferty banków, powinniśmy dokładnie przeanalizować aspekty podatkowe dotyczące stanu środków finansowych na rachunku bankowym związanym z prowadzoną działalnością.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Oznacza to, że odsetki z takich rachunków powinny być na bieżąco doliczane do dochodu, a płacony przez przedsiębiorcę z tego tytułu podatek może faktycznie wynosić nawet 40 proc.


W tej sytuacji każdy racjonalnie działający przedsiębiorca powinien zadbać o to, by takie odsetki w ogóle nie powstawały. Co oczywiście nie oznacza, że powinien w ogóle wyeliminować możliwość osiągania tego rodzaju dochodów, skoro już wystąpią okoliczności, w których przedsiębiorca będzie miał do dyspozycji przez określony czas wolne środki finansowe.


Uniknąć płacenia odsetek można na kilka sposobów. Już na etapie wyboru najpierw banku, a następnie konkretnego w nim produktu, warto wykonać pewne istotne kalkulacje. Banki zazwyczaj oferują osobom fizycznym prowadzącym działalność dwa rozwiązania: rachunek bieżący służący do bieżącego rozliczania wpływów i wypłat lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla podmiotów gospodarczych zbliżony do klasycznego osobistego ROR, oferowanego osobom prywatnym. W pierwszym przypadku klient ma do wyboru dwie opcje: oprocentowany rachunek bieżący lub nieoprocentowany rachunek awista.


Banki bowiem zdają sobie sprawę z tego, że doliczanie odsetek dla przedsiębiorcy kończy się ich opodatkowaniem. By tego uniknąć, oferują więc rachunek nieoprocentowany, gdzie rekompensatą dla klienta są niższe koszty związane z jego prowadzeniem. Przede wszystkim w postaci niższej stałej opłaty za prowadzenie rachunku (miesięcznej, kwartalnej lub rocznej w zależności od banku i od konkretnego produktu) albo opłat (tzw. porto) od poszczególnych operacji. Możliwe jest, że przy wyborze opcji rachunku nieoprocentowanego i stała opłata, i prowizje od poszczególnych operacji są niższe niż w przypadku oprocentowanego rachunku awista.


Jeśli więc rachunek, za pośrednictwem którego rozliczamy obroty z działalności gospodarczej, jest oprocentowany i możliwe są sytuacje, że przez dłuższy czas jego saldo będzie dodatnie, dla uniknięcia konieczności płacenia podatku od odsetek powinniśmy rozważyć wariant bieżącego transferu nadwyżek na prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub przeanalizować wariant dokonania lokaty terminowej wolnych środków.


UMOWA Z BANKIEM

Ponieważ odsetki z nadwyżek na rachunku firmowym opodatkowane są podatkiem dochodowym wyliczanym jak dla działalności gospodarczej, a więc nawet 40-proc., warto rozważyć podpisanie umowy z bankiem o prowadzenie rachunku bez naliczania odsetek. Rekompensatą za to powinny być niższe opłaty pobierane przez bank za prowadzenie rachunku i prowizje od operacji.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...