Ubezpieczenie zbiorowe w kontekście zamówień publicznych - porada

Andrzej Łukaszewicz
Ekspert z zakresu zamówień publicznych
rozwiń więcej
Zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego.

Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych oraz Komisji Europejskiej zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego mimo tego, że składki są opłacane z wynagrodzeń pracowników. Wynika to bezpośrednio z obowiązku stosowania dyrektyw unijnych przy zawieraniu umów grupowego ubezpieczenia pracowników.

Zawarcie z wybranym ubezpieczycielem przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp grupowych umów ubezpieczenia na życie na rzecz pracowników jest udzieleniem zamówienia publicznego i nie ma tutaj znaczenia fakt, kto uiszcza opłatę z tytułu ubezpieczenia.

O zamówieniu publicznym mówimy w przypadku, gdy spełnione są jednocześnie trzy przesłanki, tj. podmiot zobowiązany jest do stosowania ustawy Pzp w oparciu o treść art.3, przedmiotem zamówienia jest dostawa, usługa lub robota budowlana oraz zawierana umowa ma charakter odpłatny. Pracodawca zabezpiecza ochronę ubezpieczeniową swoim pracownikom, z kolei usługa ubezpieczeń jest usługą odpłatną wykonywaną przez zakład ubezpieczeń, na rzecz pracowników z tym, że świadczenie wykonawcy w ostateczności czyni zadość interesowi zamawiającego.

Zamawiający dokonuje wyboru jednego ubezpieczyciela dla ubezpieczenia zbiorowego, jednakże przystąpienie do ubezpieczenie i podpisanie deklaracji będzie dobrą wolą pracowników danej jednostki. 

Polecamy: Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?

Zgodnie z pojęciem całkowitego szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy należy brać pod uwagę liczbę wszystkich pracowników podlegających ubezpieczeniu zakładając przystąpienie do jednego ubezpieczyciela, tym samym wartością zamówienia będzie suma tych składek.

Należy pamiętać o tym, że logiką samego postępowania jest uzyskanie możliwie najlepszych warunków ubezpieczenia za możliwie najniższą wysokość składki jednostkowej, tak że na zamawiającym spoczywa szczególna odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia.

Polecamy: serwis Leasing

Podstawa prawna:
- art. 3, art.32 z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień Publicznych. ( Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 7590).

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...