Szkoła jazdy - pomysł

Anna Konarzewska-Żuczek
Prawnik
rozwiń więcej
Założenie w dzisiejszych czasach szkoły jazdy wydaje się być dobrym biznesem. Prawie każdy młody człowiek, który skończył lub w najbliższym czasie skończy 18 lat, marzy o zrobieniu prawa jazdy. Klientów nie powinno więc zabraknąć. Jedyny problem to ewentualna konkurencja.

Na początek powinieneś zdecydować, czy zamierzasz prowadzić małą jednoosobową szkołę jazdy z jednym samochodem. Oblicz wtedy dokładnie ilu potrzebujesz w miesiącu kursantów aby pokryć koszty i zarobić.

Możesz też od razu myśleć o większym przedsięwzięciu: kilku instruktorów, kilka samochodów (wtedy pewnie najkorzystniejszy będzie leasing), kursy poranne, wieczorowe, weekendowe, może też kursy motocyklowe lub inne jeszcze kategorie prawa jazdy, czy też nauka jazdy dla niepełnosprawnych.

Kiedy podejmiesz taką decyzję zabierz się do przygotowania dobrego biznes planu (link biznes plan).

Badanie rynku

Nim rozpoczniesz działalność powinieneś dobrze poznać warunki rynku na jakim zamierzasz działać i możliwości jakie może ci on dać. W odniesieniu sukcesu niezwykle pomocne będzie zrobienie badania rynku na jaki zamierzasz wejść. Szkół jazdy jest dużo, dlatego nim zaczniesz taką prowadzić dowiedz się czy masz szansę powodzenia na terenie, na którym zamierzasz działać.

Jeżeli w wybranej przez Ciebie okolicy działa już podobna firma, sprawdź dobrze czy druga bądź kolejna podobna ma rację bytu. Postaraj się wysondować ile pieniędzy osoby/firmy zainteresowane proponowanymi przez ciebie usługami są w stanie przeznaczyć na nie.

Pierwsza zasada jaka obowiązuje przy badaniu rynku, to nigdy nie zakładaj niczego „z góry” i nie wierz w opowieści z tzw. drugiej ręki, jeżeli ich nie sprawdzisz sam, no a już na pewno nie wierz reklamie.

Najprościej rzecz ujmując, badanie rynku polega na tym, że staramy się zdobyć możliwie najwięcej informacji o planowanym przedsięwzięciu, jego ewentualnym powodzeniu, jeszcze zanim poniesiemy zasadnicze koszty.

Konkurencja

Warto w przeprowadzanym badaniu rynku dowiedzieć się jak najwięcej o konkurencji. Postaraj się znaleźć odpowiedzi na takie m.in. pytania jak:
1. Jak konkurencja angażuje się w obsługę klientów?
2. Czy są to profesjonaliści?
3. Jakie są ich mocne a jakie słabe strony?
4. Czy są jakieś niezagospodarowane obszary, które mógłbyś wykorzystać? (to pytanie warto połączyć/użyć w badaniu klientów: jakie są ich potrzeby, to rozmowa z nimi może podsunąć jakiś nowy pomysł)
5. Jakie konkurencja ma koszty?
6. Jaki mają personel (kwalifikacje)?
7. Jakie stosują zachęty dla klientów (rabaty, promocje itp.)?
8. Jak sprzedają swoje usługi (reklama, ulotki, ogłoszenia itp.)?

Oferta

Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii. To jest podstawowy cel do osiągnięcia Twoich klientów. Od Ciebie zależy jakie kursy będziesz oferował/do uzyskania jakiej kategorii prawa jazdy.

Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
1) kategorii A - motocyklem;
2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem do 3,5 t, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;
5) kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
6) kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
7) kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
8) kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami);
10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;
11) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;
12) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.
3. Prawo jazdy:
1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;
2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).

Kto może otrzymać prawo jazdy

Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:
1) osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;
2) uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;
3) odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;
4) zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii;
5) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:
- 16 lat - dla kategorii A1, B1 lub T;
- 18 lat - dla kategorii A, B, B+E, C, C+E, C1 lub C1+E;
- 21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E.

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

Co jest potrzebne oprócz dokumentów

• Samochód (kupiony za gotówkę, na kredyt, wzięty w leasing). Samochód musi być oczywiście taki sam jakie obowiązują na egzaminie w Twoim województwie. Pamiętaj o koniecznych przeróbkach samochodu związanych z dostosowaniem go do szkolenia kierowców (dodatkowe lusterka, pedały itd.; koszt ok. 1500 zł) oraz dla ewentualnego obniżenia kosztów związanych z wydatkami na paliwo ─ instalacja gazowa ─ cena ok. 2500 zł; (link –lokal)

• Do prowadzenia kursów niezbędna będzie sala wykładowa (sale wykładowe są wynajmowane często od szkół, bardzo często są to pracownie komputerowe. Można bowiem wówczas przetestować umiejętności kursantów, używając któregoś z programów komputerowych do nauki jazdy); (link – lokal)

• Plac manewrowy (własny lub wynajęty; Jako plac manewrowy można wynająć boisko szkolne, opustoszały po godzinach pracy parking zakładowy, lub - jeśli w danym miejscu można liczyć na stały dopływ nowych klientów - wydzierżawia plac od spółdzielni mieszkaniowej); (link- lokal)

• Następnym wydatkiem będą pomoce dydaktyczne. Istnieje kilka firm specjalizujących się w sprzedaży materiałów dla szkół jazdy. Najpotrzebniejsze materiały to: podręczniki, foliogramy, kasety wideo, programy komputerowe.
Np. www.abckierowcy.pl

Otwierając szkołę jazdy skorzystaj z ogólnie dostępnych informacji, na pewno pomogą Ci i ułatwią rozpoczęcie działalności.
Skorzystaj np. ze strony: www.prawojazdy.com.pl. Jest to strona internetowa miesięcznika motoryzacyjnego dla szkół jazdy. Znajdziesz tam wiele istotnych informacji: przepisy, testy, informacje o egzaminach, materiały szkoleniowe, sprzęt do prezentacji.

Warto też zajrzeć na stronę mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy - znajdziesz tam wszystkie potrzebne, aktualne informacje dot. uzyskania prawa jazdy.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...