Sklep spożywczy - franczyza

Anna Konarzewska-Żuczek
Prawnik
rozwiń więcej
inforCMS
Franczyza to sposób na własny biznes, w oparciu o pomysł organizatora przedsięwzięcia. W oparciu o znane logo łatwiej często prowadzić sklep, czy inne przedsięwzięcie gospodarcze. Minusem są z pewnością większe koszty - franczyzodawcy trzeba płacić stałą opłatę za pomysł i know how.

Cechy franczyzy: 

• Franczyzobiorca działa we własnym imieniu i na własny rachunek jako niezależny podmiot;

• Franczyzobiorca prowadzi swoje przedsiębiorstwo samodzielnie. Franczyzodawca nie jest uprawniony do bezwzględnego podporządkowania sobie kontrahenta. Natomiast zastrzeżony system kontroli wykorzystywany jest jedynie do utrzymania jednolitości koncepcji marketingowej oraz ochrony praw i know-how;

• Franczyzobiorca na własne ryzyko sprzedaje towary i świadczy usługi w oparciu o długotrwała umowę;

• Stosunki finansowe stron przedsięwzięcia franczyzowego polegają z reguły na zapłacie wynagrodzenia bieżącego, które uzależniane jest od wysokości obrotu. Jest ono tym samym odpłatą za usługi organizatora, łącznie z licencją za używanie praw wyłącznych oraz korzystanie z elementów konceptu (know-how);

• Franczyzobiorca prowadzi samodzielnie księgi swojego przedsiębiorstwa, franczyzodawca zaś nie ingeruje w ich prowadzenie. Posiada jednak, na podstawie bieżących meldunków dotyczących obrotu, informacje o obrotach swoich kontrahentów;

• Decyzje o inwestycjach w swoim przedsiębiorstwie Franczyzobiorca podejmuje samodzielnie, mogą być one jednak podjęte pod wpływem wskazówek organizatora, choć nie mają one charakteru wiążącego;

• Stosunki prawne między partnerami sieci pozostają równoprawne. Obie strony mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Obowiązkom Franczyzobiorcy odpowiadają istotne zobowiązania Franczyzodawcy.

www.piotripawel.pl
www.mileadelikatesy.pl
www2.zabka.pl/
www.carrefour.pl

Polecamy: serwis Franczyza

Przykład: www.groszek.com.pl

Kto może przystąpić do sieci?

Do współpracy są zapraszani przedsiębiorcy, którzy obecnie prowadzą działalność handlową w branży spożywczej lub osoby, które jeszcze nie mają sklepu ale zainteresowane są taką działalnością jako franczyzobiorcy sieci Groszek.

Kryteria dotyczące placówki handlowej franczyzobiorcy:
1. Powierzchnia handlowa nie mniejsza niż 80 m².
2. Atrakcyjne położenie: osiedle, centrum, ciąg handlowy, miejsca o dużym natężeniu ruchu.
3. Lokalizacja gwarantująca odpowiedni potencjał sprzedaży.

Co oferuje Groszek

1. Nowoczesne metody zarządzania łańcuchem dostaw logistycznych obniżają koszty funkcjonowania zrzeszonych placówek,
2. Jednolity system wizualizacji sklepu dzięki któremu sklep jest łatwo rozpoznawalny,
3. Korzystne warunki handlowe i dogodne terminy płatności u wskazanych dostawców,
4. Umowy z największymi dostawcami i producentem zapewniają szeroki asortyment produktów wysokiej jakości i wysoki procent realizacji zamówień.
5. Każdy franczyzobiorca otrzymuje retrospektywnie rozliczane profity, uczestnicząc tym samym w realizacji targetów i promocji producenckich.
6. Wsparcie przy otwarciu nowych sklepów, akcjach sponsorskich, organizowaniu kampanii w mediach.
7. Gazetka promocyjna, którą w znaczny sposób zwiększa obrót w sklepie dzięki wysokiej jakości produktom w atrakcyjnych cenach.
8. Sprawdzony standard aranżacji wnętrza sklepu obejmujący: aranżację powierzchni sprzedaży i system zarządzanie półką, co zapewnia maksymalne wykorzystanie powierzchni przy optymalnie szerokim asortymencie.
9. System szkoleń podnoszących kwalifikacje właścicieli i personelu sklepu.
10. Zaplecze konsultacyjno-doradcze w zakresie personalnym, informatycznym, prawnym, podatkowo-finansowym.
11. Korzystne pakiety ubezpieczeń, produktów bankowych, ochrony osób i mienia.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...