Przedszkole - finansowanie

Anna Konarzewska-Żuczek
Prawnik
rozwiń więcej
Finansowanie - przedszkole / inforCMS
Ważną kwestią przy zakładaniu przedszkola jest sprawa finansowania jego działalności. Koszty uruchomienia przedszkola nie są małe. W zależności od stanu lokalu, który musimy zaadaptować może to być nawet kilkaset tysięcy złotych.

Dotacje z gminy

Część kwestii finansowania w działalności polegającej na prowadzeniu przedszkola wyjaśnia art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Otóż zgodnie z jego treścią niepubliczne przedszkola, w tym specjalne, otrzymują dotacje z budżetu gminy.

W latach 2007-2013 na dofinansowanie tworzenia nowych przedszkoli zostanie wydane nawet 243 mln euro. Wsparcie nie może przekroczyć co prawda 70% całości inwestycji, ale i tak warto się o te pieniądze postarać.

Przedszkolu niepublicznemu przysługuje tzw. dotacja oświatowa na każde dziecko w wysokości nie wyższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Warunkiem jednak otrzymania takiej dotacji jest wystąpienie przez osobę prowadzącą niepubliczne przedszkole do gminy z wnioskiem zawierającym planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

Zobacz: Przedszkole publiczne

W przypadku gdy na terenie gminy, w której zamierzasz założyć przedszkole, brak jest przedszkola publicznego, gmina oblicza dotację biorąc za podstawę do ustalenia wysokości dotacji wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.

Jeżeli więc dopiero masz zamiar założyć przedszkole i chcesz otrzymać dotację, musisz naprawdę dużo wcześniej znać przybliżoną liczbę dzieci, które przyjmiesz.


Fundusze unijne

Małe przedszkole może być współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Więcej informacji można znaleźć w Federacji Inicjatyw Oświatowych - www.fio.org.pl.


Kredyt bankowy

Jeżeli potrzebujesz dużej gotówki na otwarcie przedszkola (np. duży koszt przystosowania wybranego lokalu) możesz skorzystać z ofert kredytowych jakie mają dla przedsiębiorców banki.

Podejmując decyzję o kredycie gruntownie rozważ wszystkie za i przeciw. Pamiętaj, że każdy kredyt trzeba spłacić. Przejrzyj oferty co najmniej kilku banków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marż pobieranych przez bank, wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzo ważne. Skorzystaj ewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ci różne oferty.

Doradcy Finansowi:
www.Expander.pl
www.OpenFinance.pl
www.Finamo.pl
www.xelion.pl
www.goldfinance.pl
www.profity.com.pl
www.bezplatnidoradcy.pl
www.ackfinanse.pl
www.kredytdlafirm.pl
www.kredytydlafirm.pl

Banki:
www.pkobp.pl
www.kredytbank.pl
www.bph.pl
www.millenium.pl
www.multibank.pl
www.citibank.pl
www.ingbank.pl
www.polbank.pl
www.lukasbank.pl
www.wbk.pl


Czesne

Podstawowym źródłem dochodów i finansowania działalności przedszkola będą pieniądze wpłacane przez rodziców w formie comiesięcznego czesnego. Kwota ta nie powinna być zbyt wygórowana, chociaż nikt nie stawia nam tu żadnych ograniczeń. Ustalając cenę, trzeba uwzględnić lokalne warunki rynkowe, zamożność mieszkańców, liczbę chętnych i przede wszystkim ceny konkurencji.

Wysokość czesnego może być różna ze względu na lokalizację przedszkola w większych czy mniejszych miastach bądź wsiach, a także ze względu na ofertę programową. Kwotę podbijają dodatkowe lekcje angielskiego, wycieczki, wyjścia na basen, lekcje tańca, czy inne dodatkowe zajęcia. Na przykład w Warszawie miesiąc w prywatnym przedszkolu to wydatek od 600 do 1350 zł. W Toruniu czy Lublinie opłaty zaczynają się od 300 zł.

Anna Konarzewska-Żuczek

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...