Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24

Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24 /Fot. Fotolia
Rejestracja spółek prawa handlowego poprzez internetowy system udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest coraz częściej stosowana przez przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet a ustawodawca wprowadza do systemu coraz to nowsze rozwiązania, które umożliwiają dokonanie większej ilości czynności przedsiębiorcom sprzed ekranu ich komputera. Poniżej przedstawiamy rozwiązania wprowadzone przez ostatnie kilka miesięcy oraz te, które mają się pojawić niebawem.

Od 2012 roku mamy możliwość rejestracji spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym, powszechnie nazywanym S-24. Zaletami takiej rejestracji jest przede wszystkim oszczędność czasu (rejestracja „internetowa” odbywa się za zwyczaj szybciej, niż tradycyjna, „papierowa”), kosztów (brak konieczności ponoszenia opłat notarialnych oraz niższa opłata sądowa) i teoretycznie jej większa dostępność dla osób nie posiadających wiedzy prawniczej.

W ubiegłym roku ustawodawca wprowadził do systemu dodatkowe opcje oraz dokonał zmiany interfejsu, z poziomu którego dokonujemy określonych czynności.

Rejestracja spółek jawnych i komandytowych przez internet

Obecnie poprzez system możemy dokonać następujących czynności:

- zarejestrować spółkę z o.o.,

- zarejestrować spółkę jawną,

- zarejestrować spółkę komandytową,

- ustanowić prokurenta,

- złożyć sprawozdanie finansowe.

Samo działanie systemu zostało również usprawnione od strony technicznej. Wcześniej często zdarzały się dni, w których w ogóle nie można było się zalogować do portalu. Przemodelowanie panelu sprawiło także, że system jest bardziej przyjazny i intuicyjny dla użytkownika, można na bieżąco śledzić stan naszej sprawy czy udostępniać sprawę innym użytkownikom, określając ich uprawnienia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Część przepisów nowelizujących Kodeks Spółek Handlowych wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku, niebawem więc czekają nas kolejne zmiany:

- Zmiana umowy spółki – zgodnie z art. 23 § 4, 106¹ § 4 i 255 § 4 KSH poprzez system będzie można dokonać zmiany umowy spółki jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Oczywiście taka zmiana może być dokonana jedynie jeśli chodzi o elementy, które możemy modyfikować na udostępnianym w systemie wzorcu, nie może to być więc dowolna zmiana. Zaletą tego rozwiązania jest uniknięcie wizyty u notariusza i zapłaty relatywnie dość wysokiej taksy notarialnej. W przypadku spółki z o.o. będzie można również dokonać podwyższenia kapitału zakładowego spółki.


- Powzięcie uchwał w spółce z o.o. bez formalnego zwołania – za pomocą wzorca udostępnionego w systemie możliwe będzie podjęcie uchwały np. w sprawie zmiany adresu, rozwiązania spółki czy zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

- Zbycie udziałów w spółce z o.o. oraz zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej – w przypadku spółki z o.o. to również spore ułatwienie, gdyż do tej pory sprzedaż udziałów wymagała wizyty u notariusza, celem poświadczenia podpisów pod taką umową.

- Powołanie pełnomocnika do zawarcia umowy spółki komandytowej z członkiem Zarządu w przypadku, gdy taka spółka będzie rejestrowana również z wykorzystanie systemu S-24.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki

Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest fakt, iż jeśli zmiany umowy spółki dokonamy tradycyjnie, to jest w formie papierowej a nie poprzez system, nasza spółka nie jest już traktowana jako spółka, „której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy” czego konsekwencją jest utrata możliwości dokonywania kolejnych zmian poprzez system internetowy.

Opisane powyżej zmiany z pewnością ułatwią prowadzenie firmy, zwłaszcza mniejszym przedsiębiorcom, którzy najistotniejszych zmian i czynności będą mogli dokonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Zapewne również w dalszym ciągu będzie się zwiększała liczba rejestrowanych poprzez system spółek, szczególnie z o.o., które są obecnie najpopularniejszym typem spółki prawa handlowego.

Autor: Olga Dębowska, Starszy Prawnik w StillWell Polska Sp. z o.o.

Prawnik, absolwentka prawa na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się bieżącą obsługą prawną klientów. Specjalizuje się obsłudze transakcji związanych z obrotem nieruchomościami. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.

Stillwell Polska Sp. z o.o.
Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.
rozwiń więcej
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...