Pomysły na firmę - skąd czerpać

Joanna Nadolska
rozwiń więcej
Jak wpaść na pomysł na dochodową firmę? / inforCMS
Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

Wariant pierwszy – doświadczenia z byłych miejsc pracy

Przypadek ten może mieć miejsce oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś może pochwalić się stażem pracy, skądinąd dla przyszłego przedsiębiorcy, przejście po szczeblach kariery jest bardzo korzystne. Po pierwsze poznaje on strukturę przedsiębiorstwa „od podszewki”, po drugie, jako przyszły pracodawca „innym okiem” patrzy na pracownika i podwładnego, gdyż kiedyś w przeszłości sam nim był.

Często w tym przypadku zdarza się, że przyszły przedsiębiorca podejmuje działalność w tej samej lub podobnej branży, którą poznał u byłego pracodawcy, stając się dla niego konkurencją. Wtedy jednak sam stając się szefem, wie już jak dobrać zespół fachowych pracowników, którym będzie mógł zaufać i powierzyć do dyspozycji swoje pieniądze.

Wariant drugi - doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego

Nie chodzi tu oczywiście o zasady współżycia rodzinnego, ale raczej o rodzinne tradycje biznesowe. Jakże często właściciele prywatnych gabinetów lekarskich to rodzinne klany, specjalizujące się od pokoleń w medycynie, podobnie kancelarie prawne, firmy budowlane, sklepy. Ile mamy biur rachunkowych, w których szefem jest głowa rodziny, a pracownikami członkowie. Mnożyć takich biznesów można w nieskończoność. Warto zatem, szukając pomysłu na biznes spojrzeć w drzewo genealogiczne i zasięgnąć fachowej porady doświadczonych członków rodziny.

Zobacz: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Wariant trzeci – kierunkowe wykształcenie

Czasami bywa tak, że kończymy kursy, uczestniczymy w szkoleniach na zasadzie przyszłego tzw. „przydasia” . W pewnym momencie okazuje się, że wiedza zdobyta w przeszłości, nie koniecznie dotychczas wykorzystana, naprawdę się przydaje. Szkoły, kursy, czasami ukończone wiele lat wcześniej, stają się niespodziewanie pomocne, gdyż założenie firmy wiąże się często z posiadaniem stosownych licencji i uprawnień do kierowania nią. 

Wariant czwarty – dochodowe hobby

Wielu pasjonatów uczyniło swoje hobby intratnym źródłem dochodów. Ile razy jest tak, iż pasjonat postanawia uczynić swoje zainteresowania planem na życie, a przy okazji czerpać z tego korzyści finansowe. Nie wszyscy znawcy tematu uważają się jednak za specjalistów danej dziedziny, uprawiając ją do tej pory głównie dla przyjemności. Wielokrotnie o podjęciu konkretnych działań decyduje przypadek.

I okazuje się nagle, że warto było mieć pasję pływania na desce, czy jazdy rowerem, gdyż wiedza ta przyda się do prowadzenia sklepu sportowego. Nie jest stracony czas, poświęcony na podróże i urlopy za granicą – bo dzięki tej wiedzy można założyć biuro turystyczne. Tak to załapany kiedyś bakcyl staje się opłacalny.

Wariant piąty – cenne sugestie i zmysł obserwatorski

Wiele pomysłów na biznes powstaje poprzez tzw. burzę mózgów . Posiłkujemy się tu wiedzą własną i swoich znajomych, często tworząc dobry pomysł pod wpływem bezpośredniej niespodziewanej wymiany pomysłów. Wiele pomysłów rodzi się również w nowym otoczeniu. Inspiracją mogą być np. wszelkiego rodzaju wyjazdy i podróże zagraniczne. Dobre pomysły warto zapamiętać i zapisać, w przyszłości mogą stać się przydatne. 

Wariant szósty – kopia doskonałości

Przykład ten to najprostszy pomysł na biznes, ale i najmniej kreatywny. Można przecież stworzyć firmę- kopię, oczywiście z zachowaniem przepisów i norm nie naruszających praw kopiowanej firmy. Pamiętajmy jednak o dostosowaniu profilu firmy do warunków jakimi dysponujemy w danym miejscu jej funkcjonowania. 

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Wariant siódmy – nowość na rynku

W tym przypadku mamy szansę zabłysnąć. Będziemy oferować coś czego dotychczas nie było. Zaspokajając ludzką ciekawość z jednoczesną korzystną ofertą dla klienta - możemy przyciągnąć go na dłużej. 

Powyższe warianty szukania tzw. inspiracji na biznes to kropla w „morzu pomysłów” . Na sukces trzeba poczekać, a szybko można zostać milionerem „w totka” lub „ w spadku”, z reguły pieniądze zarabia się powoli. Zatem, powodzenia i wielu twórczych inspiracji. 

Joanna Nadolska

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...